Roland Garros: problemy Sereny, porażka Rezai i remis w starciu byłych liderek

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Sobotnie mecze pań na korcie centralnym imienia Philippe’a Chatrier obfitowały w ciekawe wydarzenia. Najpierw Serena Williams przeżyła istną huśtawkę nastrojów w meczu, w którym walczyła nie tylko z Anastazją Pawliuczenkową, ale także z przeziębieniem. Chwilę później Nadia Pietrowa uciszyła wiwatujący tłum, eliminując największą nadzieję gospodarzy Aravane Rezai. A na deser doszło do konfrontacji byłych liderek rankingu WTA. Jednak spotkanie Marii Szarapowej z Justine Henin przerwano przy stanie 1:1 w setach z powodu zapadających ciemności.

Serena Williams była zdecydowaną faworytką spotkania z Anastazją Pawliuczenkową. Z tej roli znakomicie wywiązywała się w pierwszym secie. 28-letnia Amerykanka grała mocniej, dokładniej i przede wszystkim lepiej poruszała się po ziemnym korcie kompleksu Rolanda Garrosa. Po 26 minutach zwyciężyła 6:1 i droga do najlepszej szesnastki stała przed Sereną otworem. Sytuacja diametralnie zmieniła się w drugim secie. Amerykanka zaczęła słabnąć, popełniała proste błędy, a niedyspozycję rywalki wykorzystywała Pawliuczenkowa. 18-letnia Rosjanka punktowała słaniającą się na nogach Williams i triumfowała 6:1. Liderce rankingu WTA pomogła interwencja fizjoterapeuty. Zmagająca się z przeziębieniem Amerykanka odzyskała energię i w decydującej odsłonie zwyciężyła 6:2. Mecz trwał 1 godzinę i 48 minut.

To był zdecydowanie dziwny mecz. Ona oczywiście jest dobrą tenisistką, ale ja po prostu straciłam energię. Walczę w przeziębieniem, ale już czuję się lepiej. To nie był mój najlepszy dzień, ale cieszę się ze zwycięstwa, zwłaszcza z zawodniczką, która wciąż robi postępy” – przyznała po meczu Serena Williams. Rozstawioną z „jedynką” Amerykankę czeka teraz konfrontacja z Shahar Peer, która wyeliminowała Marion Bartoli.

Bezpośrednio po zakończenia spotkania Sereny Williams na korcie centralnym pojawiły się Aravane Rezai I Nadia Pietrowa. Francuzka i Rosjanka miały dokończyć piątkowe spotkanie, które przerwano przy stanie 7:7 w trzecim secie. Po wznowieniu gry lepiej spisywała się Pietrowa, która od razu przełamała Rezai. Jednak 27-letnia Rosjanka, tak jak to ma w zwyczaju, spięła się w najważniejszym momencie i od razu oddała przełamanie Francuzce irańskiego pochodzenia. Jednak chwilę później już nie powieliła tego błędu. Zagrała konsekwentniej, dokładniej i po ponownym przełamaniu Rezai utrzymała swój serwis, triumfując w całym meczu. Rozgrywane na raty spotkanie zakończyło się wynikiem 6:7(2), 6:4, 10:8.

Absolutnym hitem trzeciej rundy można nazwać spotkanie Justine Henin z Marią Szarapową. Tenisistki te mają na koncie łącznie 10 wielkoszlemowych tytułów i 134 tygodnie na czele listy rankingowej. Konfrontacja byłych liderek rozpoczęła się udanie dla Justine Henin, która zwyciężyła 6:2. W drugim secie Szarapowa zdołała przeciwstawić się królowej kortów ziemnych. Rosjanka triumfowała 6:3 i tym samym przerwała serię 40 wygranych setów Belgijki na kortach Rolanda Garrosa. Przy remisie 1:1 spotkanie przerwano ze względu na zapadające ciemności. Zostanie ono dokończono w niedzielę, jako drugie w kolejności na korcie centralnym.

W międzyczasie na pozostałych kortach zwycięstwa odnosiły faworytki. Jelena Janković 6:4, 7:6(3) wygrała z Aloną Bondarenko. Nie zawiodła także Samantha Stosur. Ubiegłoroczna półfinalistka 6:3, 6:2 pokonała Anastazję Piwowarową. Awans wywalczyła również Jaroslawa Szwedowa. Rosjanka reprezentująca Kazachstan zwyciężyła Alisę Klejbanową i teraz zmierzy się z Jarmilą Groth, która okazała się lepsza w starciu dwóch naturalizowanych Australijek.

Wyniki trzeciej rundy singla:
Serena Williams (USA, 1) – Anastazja Pawliuczenkowa (Rosja, 29) 6:1, 1:6, 6:2
Nadia Pietrowa (Rosja, 19) – Aravane Rezai (Francja, 15) 6:7(2), 6:4, 10:8
Justine Henin (Belgia, 22) – Maria Szarapowa (Rosja, 12) 6:2, 3:6 i przerwanie spotkania
Samantha Stosur (Australia, 7) – Anastazja Piwowarowa (Rosja, Q) 6:3, 6:2
Jelena Janković (Serbia, 4) – Alona Bondarenko (Ukraina, 27) 6:4, 7:6(3)
Jaroslawa Szwedowa (Kazachstan) – Alisa Klejbanowa (Rosja, 28) 6:2, 4:6, 6:0