Roland Garros: pewne faworytki

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com/rolandgarros.com, foto: AFP

Poniedziałek na kortach Rolanda Garrosa był udanym dniem dla tenisistek. Największe gwiazdy w komplecie awansowały do drugiej rundy. Pewne problemy miała jedynie Serena Williams, które przez długą część pierwszego seta ze Stafanie Voegele nie potrafiła odnaleźć właściwego rytmu gry.

Jednak sensacji na korcie centralnym imienia Philippe’a Chatrier nie było. W pierwszym secie spotkania ze Stefanie Voegele liderka światowego rankingu nie potrafiła zdobyć przełamania, ale już w tie breaku okazała się bardziej skuteczna. Zwyciężyła do dwóch, a w drugiej odsłonie zaczęła dyktować warunki na korcie. Młodej Szwajcarce oddała zaledwie dwa gemy i po 81 minutach gry mogła cieszyć się z awansu do drugiej rundy. Jej kolejną rywalką będzie Niemka Julia Goerges.

Zdecydowanie nie jestem zadowolona ze swoje gry. Jednak ostatecznie wygrałam. Wciąż jestem w turnieju i to się tak naprawdę liczy” – powiedziała Serena Williams.

W ćwiartce Sereny Williams zwycięstwo odniosła także rozstawiona z “siódemką” Samantha Stosur. Potężnie serwująca Australijka uporała się z rumuńską kwalifikantką Simoną Halep. W pierwszym secie spotkanie była nawet wyrównane, gdyż Stosur wygrała 7:5. Druga partia miała bardziej jednostronny przebieg i zakończyła się wynikiem 6:1.

Łatwiejsze przeprawy miały inne faworytki tegorocznej edycji Roland Garros. Zmagająca się ostatnio z kontuzją kostki Caroline Wozniacki oddała zaledwie trzy gemy Alle Kudriawcewej. Rosjanka dopiero w drugiej odsłonie „załapała się na grę”. Jednak 19-letnia Dunka, która w Paryżu jest rozstawiona z „trójką” cały czas kontrolowała grę i zwyciężyła 6:0, 6:3.

Miałam strategię na moją rywalkę, ale ważne jest, że trzymałam się swojego planu gry i nie musiałam się na nim koncentrować. Miło jest mieć kilka rzeczy w zanadrzu na wypadek jakiś problemów” – przyznała Wozniacki. Dunka wypowiedziała się także o swoim stanie zdrowia: „Czuję się dzisiaj znacznie lepiej. Właściwie czuję się dobrze. Stabilizator spełnił swoje zadanie”.

Podobny przebieg jak spotkanie Wozniacki miał mecz z udziałem Jeleny Janković. 25-letnia Serbka w pierwszym secie 6:0 wygrała z Alicią Molik, a bardziej wyrównana gra miała miejsce dopiero w drugiej partii. Jednak i w tej części meczu zwyciężyła rozstawiona z „czwórką” Janković, awansując do kolejnej rundy.

Ze wszystkich faworytek najmniej gemów w pierwszej rundy straciła jak dotąd Jelena Diemientiewa. 28-letnia Rosjanka oddała dwa gemy Petrze Martić, po jednym w każdym z setów. Młoda Chorwatka walczyła w tym spotkaniu jedynie o zaistnienie na tablicy wyników i praktycznie w żaden sposób nie zagroziła Jelenie Diemientiewej.

Wszystkie pozostałe rozstawione tenisistki, które w poniedziałek rozpoczęły udział w Roland Garros również odniosły zwycięstwa. Wygrała także mistrzyni sprzed 2 lat, Ana Ivanović. Tym samym jedyne większe niespodzianki tegorocznej edycji paryskiego turnieju miały miejsce w niedzielę, gdy z imprezą pożegnały się Wiktoria Azarenka i Maria Jose Martinez Sanchez.