Madryt: kolejny słaby występ Radwańskiej

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Agnieszka Radwańska z całą pewnością nie zaliczy serii imprez na europejskiej mączce do udanych. W żadnym z trzech turniejów przygotowujących do wielkoszlemowego Roland Garros nie udało jej się odnieść dwóch zwycięstw. W drugiej rundzie Mutua Madrilena w Madrycie rozstawiona z „dziewiątką” Polka przegrała 6:3, 4:6, 4:6 z Patty Schnyder, nie imponując formą.

Początek spotkania nie zapowiadał zawodu ze strony Polki. Zarówno Radwańska, jak i Schnyder długo adaptowały się do warunków na korci. Obustronne slajsy, skróty i zagrania kątowe sprawiały, że inauguracyjna partia nie przebiegała w zbyt szybkim tempie. Szachowanie rywalki lepiej wychodziło 21-letniej krakowiance, która szybko objęła prowadzenie 4:1, mając na koncie dwa breaki. Pomimo że Radwańskiej przytrafił się krótkotrwały kryzys i strata dwóch kolejnych gemów, to nasza najlepsza tenisistka bezproblemowo wygrała seta 6:3.

Druga odsłona nie była już tak udana. 31-letnia Szwajcarka rozpoczęła od prowadzenia 2:0. Polka jednak szybko odrobiła straty i wydawało się, że kontroluje wydarzenia na korcie. Niestety prawda była inna. Od stanu 3:2 Radwańska przegrała trzy gemy z rzędu, nie mogąc znaleźć recepty na kombinacyjną grę Schnyder. Leworęczna Szwajcarka raz za razem stosowała skróty i mocno rotowane forhendy, dzięki którym torowała sobie drogę do siatki. Ostatecznie Schnyder zwyciężyła w drugim secie 6:4.

Do trzeciej partii Agnieszka Radwańska przystąpiła z większym animuszem. Przez pewien czas zdecydowała się nawet dyktować warunki gry. Przyniosło to oczekiwany efekt. Isia prowadziła 2:0, a po wyrównaniu ze strony Schnyder, nasza tenisista ponownie zbudowała przewagę dwóch gemów. Jednak przy stanie 4:2 Radwańska zupełnie stanęła. Dwa kolejne gemy przegrała „na sucho”, po czym jeszcze raz straciła swoje podanie. Serwująca po zwycięstwo w meczu Schnyder zakończyła spotkanie przy trzeciej okazji. Po 2 godzinach i 3 minutach walki 48. w rankingu WTA Szwajcarka zwyciężyła 3:6, 6:4, 6:4.

Ostatnie występy Agnieszki Radwańskiej nie napawają optymizmem przez zaczynającym się 23 maja Roland Garros. W trzech startach na mączce Polka wygrała tylko trzy spotkania, w każdym z turniejów przegrywając z niżej notowaną rywalką. W Stuttgarcie Isia musiała uznać wyższość Shahar Peer, w Rzymie Lucie Safarovej i teraz w Madrycie Patty Schnyder. Pomimo nienajlepszych występów Radwańska powinna awansować na 8. miejsce w rankingu WTA, które będzie podstawą do rozstawienia w wielkoszlemowym Roland Garros.

Na pocieszenie pozostaje jeszcze Radwańskiej udział w turnieju gry podwójnej. Wraz z Marią Kirilenko awansowały już do drugiej rundy, w której dzisiejszego popołudnia zagrają z Yung-Jan Chan i Jie Zheng.