Marbella: zacięty mecz i porażka Kirilenko

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

Tylko jedna z faworytek nie wywalczyła awansu drugiego dnia turnieju WTA w Marbelli. Rozstawiona z szóstką Maria Kirilenko niespodziewanie uległa Soranie Cirstei 6:4, 6:7(2), 4:6. Pewne zwycięstwa zanotowały Wiktoria Azarenka oraz Hiszpanki: Maria Jose Martinez Sanchez, Anabel Medina Garrigues i Carla Suarez Navarro.

Cztery faworytki, które pewnie wygrały dziś swoje spotkania, straciły w nich łącznie tylko 19 gemów. Najwyżej rozstawiona w całym turnieju Wiktoria Azarenka pokonała Yvonne Meusburger 6:3, 6:0, ale zajęło jej to aż półtorej godziny. Białorusinka miała trudne momenty, bo musiała bronić aż 8 break pointów w całym meczu. Siedmiokrotnie z opresji wychodziła obronną ręką. Sama potrafiła jednak też przełamywać rywalkę i ostatecznie zwyciężyła wysoko.

Z trzech Hiszpanek, które wywalczyły dziś awans do drugiej rundy, najwięcej musiała się namęczyć Maria Jose Martinez Sanchez. Spędziła na korcie godzinę i 23 minuty, pokonując Stefanie Voegele 6:4, 6:3. Obie tenisistki miały po 11 szans na przełamanie rywalki, ale skuteczność dużą lepszą miała Hiszpanka, która wykorzystała 6 z nich. Szwajcarka zaledwie 3. Martinez Sanchez dużo lepiej serwowała, posyłając aż 10 asów.

Pierwszej rundy nie przebrnęła za to Maria Kirilenko. Jej pogromczynią została Sorana Cirstea, która już zdążyła pokazać, że jest groźną tenisistką, pokonując kilka wyżej notowanych rywalek. Spotkanie było bardzo zacięte i trwało aż 2 i pół godziny. Pierwszego seta wygrała Kirilenko, zdobywając o jedno przełamanie więcej. W drugim Cirstea znacznie poprawiła skuteczność pierwszego podania, ale i tak raz straciła serwis. Rumunka zdołała też odebrać podanie rywalce i doszło do tie breaka, w którym wyraźnie lepsza była Cirstea. W decydującym secie nerwy dały znać o sobie. Obie zawodniczki mocno obniżyły loty. Lepiej poradziła sobie Cirstea, wygrywając 6:4.

Wyniki pierwszej rundy:
Wiktoria Azarenka (Białoruś, 1) – Yvonne Meusburger (Austria, LL) 6:3, 6:0
Maria Jose Martinez Sanchez (Hiszpania, 5) – Stefanie Voegele (Szwajcaria) 6:3, 6:4
Sorana Cirstea (Rumunia) – Maria Kirilenko (Rosja, 6) 4:6, 7:6(2), 6:4