Indian Wells: Klejbanowa i Martinez Sanchez zatrzymane

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Jelena Janković po raz pierwszy w tym roku awansowała do półfinału turnieju WTA. Serbka pokonała 6:4, 6:4 świetnie spisującą się w Indian Wells Alisę Klejbanową. O finał zagra z Samanthą Stosur, która wyeliminowała inną rewelację kalifornijskich zawodów – Marię Jose Martinez Sanchez, zwyciężając 6:3, 7:6(7).

Ostatni półfinał imprezy WTA Jeleny Janković miał miejsce w turnieju mistrzyń w Doha. Jednak wyjść z grupy pomogły jej Victoria Azarenka i Dinara Safina, które doznały kontuzji i nie mogły grać na swoim normalnym poziomie. Przed mistrzostwami WTA ostatnim dobrym występem Serbki był start w Tokio, gdzie przegrała dopiero w finale.

W Indian Wells Janković gra nieźle. W ćwierćfinałowym pojedynku z Alisą Klejbanową była zawodniczką równiejszą i bardziej regularną. Obroniła 5 z 6 break pointów i trzykrotnie przełamała rywalkę. Jednak zaczęło się nie najlepiej, bo Rosjanka prowadziła w pierwszym secie 4:2.

„Klejbanowa to ciężka przeciwniczka. Nigdy nie wiesz, czego się po niej spodziewać. Czasami zmuszałam ją do biegania, a ona nagle zagrywała niesamowite uderzenie. Starałam się zachować koncentrację i grać najlepiej, jak umiem. Udało mi się to i jestem bardzo zadowolona”, powiedziała po spotkaniu Janković.

Rywalką Serbki w walce o finał będzie Samantha Stosur. Pierwszego seta Australijka wygrała 6:3, ale w drugim tak łatwo już nie było. Faworytka kilkakrotnie znajdowała się w opałach. Przegrywała już 1:4, ale udało jej się doprowadzić do tie breaka, w którym też walka była bardzo wyrównana. Przy stanie 6:7 Stosur obroniła piłkę setową, a po chwili wygrała całe spotkanie.

„Grałyśmy kilka razy wcześniej i to zawodniczka, która nie pozwala ci wejść w swój rytm. Gra trochę inaczej niż ja. Starałam się stworzyć sobie tyle okazji, ile to możliwe i jeśli mi się udawało, próbowałam je wykorzystać. Im bliżej było końcówki drugiego seta, tym serwowałam lepiej i lepiej. Myślę, że grałam wtedy naprawdę dobrze”, opowiadała Stosur.

W drugim półfinale zmierzą się Agnieszka Radwańska i Caroline Wozniacki. Początek meczu w nocy z piątku na sobotę o godzinie 3:30 czasu polskiego.

Wyniki półfinałów:
Jelena Janković (Serbia, 6) – Alisa Klejbanowa (Rosja, 23) 6:4, 6:4
Samantha Stosur (Australia, 8) – Maria Jose Martinez Sanchez (Hiszpania, 28) 6:3, 7:6(7)