Rosjanki finalistkami Pucharu Federacji

/ Jarosław Skoczylas , źródło: fedcup.com, foto: fedcup.com

Reprezentacja Rosji została drugim finalistą tegorocznej edycji Pucharu Federacji. Rosyjskie tenisistki sprawiły małą niespodziankę eliminując w Stowe reprezentację Stanów Zjednoczonych. O wszystkim jednak decydowało spotkanie deblowe, gdyż po meczach gry pojedynczej, był remis 2:2.

W pierwszym niedzielnym spotkaniu spotkały się Venus Williams i Anna Czakwetadze. Patrząc na rankingu WTA obu zawodniczek, można było sądzić, że faworytką jest ta druga. Spotkanie na korcie po raz kolejny jednak potwierdziło, że gra starszej z sióstr Williams, już na tym etapie jest na poziomie pierwszej piątki na świecie. Amerykanka łatwo – w dwóch setach, pokonała swoją przeciwniczkę, oddając jej zaledwie pięć gemów.

W tej chwili Stany Zjednoczone prowadziły 2:1, jednak w kolejnym meczu singlowym zdecydowaną faworytką była Nadja Pietrowa, która rywalką była Mailen Tu. Amerykanka w żaden sposób nie potrafiła się przeciwstawić potężnej grze Rosjanki, która raz za razem kończyła akcje efektownym uderzeniem. Ostatecznie Tu zdobyła zaledwie trzy gemy, kończąc szansę Amerykanek na zwycięstwo w czterech pojedynkach.

O wszystkim tak więc decydowało spotkanie deblowe, w którym naprzeciwko sobie stanęły Venus Williams i Lisa Raymond, oraz Nadja Pietrowa i Jelena Wesnina. Oba sety tego meczu miały bardzo wyrównany przebieg, jednak zawsze w końcówkach lepsze były Rosjanki, których serwis tego dnia nie zawiódł ani razu w najważniejszych momentach.

Stany Zjednoczone – Rosja 2:3

Vania King – Anna Czakwetadze 1:6, 3:6
Venus Williams – Nadja Pietrowa 7:6(6), 0:6, 6:4
Venus Williams – Anna Czakwetadze 6:1, 6:4
Mailen Tu – Nadja Pietrowa 1:6, 2:6
Lina Raymond, Venus Williams – Nadja Pietrowa, Jelena Wesnina 5:7, 6:7(1)