Dubaj: trudna przeprawa Radwańskiej

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Ćwierćfinał turnieju WTA Premier 5 w Dubaju nie był łatwym spotkaniem dla Agnieszki Radwańskiej. Pomimo że rywalka 20-letniej Polki, Regina Kulikowa, zajmuje w rankingu dopiero 99. miejsce, walka trwała przez 2 godziny i 18 minut. Ostatecznie krakowianka wygrała 3:6, 6:4, 6:3 i awansowała do pierwszego w tym sezonie singlowego półfinału.

Przed meczem Radwańska wydawała się zdecydowaną faworytką. W rankingu zajmuje 9. pozycję, a dwa poprzednie mecze w Dubaju wygrała bez większych problemów. Natomiast Regina Kulikowa osiągnęła dopiero swój pierwszy ćwierćfinał na szczeblu WTA, tocząc ponad trzygodzinny bój ze Swietłaną Kuzniecową. Nasza reprezentantka rozpoczęła spotkanie w dobrym stylu, przełamując 21-letnią Rosjankę w gemie otwarcia. Jednak Kulikowa rozkręciła się w miarę upływu gry. Prezentowała niezwykle mocne i głębokie uderzenia, karcąc krótsze zagrania Polki zarówno z forhendu, jak i bekhendu. 21-letnia Rosjanka, która na co dzień trenuje w Szwajcarii, szybko wyrównała stan seta, a w szóstym gemie zdobyła kluczowego breaka. Radwańska w tej części meczu popełniała wiele błędów, była zniechęcona, brakowała jej pomysłu na przeciwstawienie się dobrze dysponowanej rywalce. Niepomyślny trend został utrzymany na początku drugiego seta, gdy Isia szybko straciła podanie. Jednak rozstawiona z „siódemką” Polka nie poddała się i zaczęła solidnie pracować podczas długich wymian. Przyniosło to oczekiwany efekt. Po dłuższym okresie gry bez przełamań, breaka wywalczyła Radwańska. 20-letnia krakowianka dokonała tej sztuki e najlepszym momencie, gdyż od razu wygrała seta 6:4. W trzeciej partii inicjatywa w dalszym ciągu spoczywała po stronie Polki, która wyszła na prowadzenie 2:0. Wówczas o przerwę i masaż pleców poprosiła Regina Kulikowa. Interwencja fizjoterapeuty okazała się skuteczna i Rosjanka wróciła gry. Isia odzyskała jednak swój rytm gry, mądrze prowadziła wymiany i ostatecznie zwyciężyła 6:3.

Dla Agnieszki Radwańskiej to zdecydowanie najlepszy występ w tym sezonie. Półfinał w Dubaju wart jest bowiem 87,5 tysiąca dolarów oraz 395 punktów do rankingu. Dzięki nim w najnowszym notowaniu Polka przesunie się na najwyższą w karierze, 8. lokatę w rankingu WTA. Po raz ostatni nasza najlepsza singlistka grała w tak zaawansowanej fazie imprezy rangi Premier 5 jesienią ubiegłego roku w Tokio. Azjatycka wyprawa była niezwykle udana dla Isi, gdyż osiągnęła półfinał w Japonii i finał jeszcze większego turnieju w Pekinie.

Półfinałową rywalką Radwańskiej będzie Wiktoria Azarenka. Rozstawiona z „czwórką” Białorusinka nadspodziewanie łatwo uporała się z Wierą Zwonariowa. Azarenka triumfowała 6:1, 6:3. Bilans polsko-białoruskich pojedynków jest remisowy. Po raz ostatni, w turnieju mistrzyń, lepsza okazała się Radwańska, ale trzeba pamiętać, że Wiktoria zmagała się wówczas z kontuzją.