Japonia remisuje z Niemcami po pierwszym dniu

/ Anna Wilma , źródło: fedcup.com, foto: fedcup.com

Zawodniczka Niemiec, Tatjana Malek oraz Japonka Ayumi Morita wygrały swoje spotkania barażowe Grupy Światowej I Pucharu Federacji i doprowadziły do remisu po jeden w starciu Niemców z Japonią o awans do Grupy Światowej I edycji 2008.

Niemka Tatjana Malek (pochodzenia polskiego) potrzebowała dwóch setów, aby pokonać znacznie mniej doświadczoną japońską tenisistkę, Erikę Takao. W obydwu setach zwyciężyła dzięki przewadze przełamania do czterech i trzech. Dużo większy opór niż Takao stawiała swojej rywalce Angelique Kerber. Niemka przegrała z Ayumi Moritą, ale udało jej się zdobyć jednego seta w tym spotkaniu (pierwszego wygrała do czterech dzięki przełamaniu). Morita zrehabilitowała się jednak i czują presję całej Japonii wygrała dwie kolejne odsłony, a w efekcie cały mecz 6:4, 7:5, choć w trzecim była o włos od porażki.

Tymczasem w Linzu Shahar Peer pokonała Tamirę Paszek 6:4, 6:4, okazując się w perspektywie meczu lepszą o dwa przełamania. Zapewniła prowadzenie drużynie Izraela. Szansę na odrobienie strat ma jeszcze dzisiaj Yvonne Meusburger, które podejmie Tziporę Obziler.

Bez problemów pierwszy punkt zdobyły Chinki, grające u Belgijek w Knokke-Heist. Tiantian Sun, aktualna mistrzyni olimpijska w grze podwójnej, pokonała bez problemów 6:4, 6:2 niedoświadczoną zawodniczkę gospodarzy, Debbrich Feys. Nad losem belgijskiej ekipy zawisły czarne chmury. Ubiegłoroczne finalistki Pucharu Federacji pozbawione są dwóch największych gwiazd w osobach Kim Clijsters (od wczoraj Lynch) i Justine Henin. Pierwszą konfrontację w Grupie Światowej I przegrały 0:5 ze Stanami Zjednoczonymi, a i tym razem trudno będzie im wygrać jakiekolwiek spotkanie.

Po trudnym boju Anabel Medina Garrigues z Hiszpanii wygrała z Czeszką Ivetą Benesovą i zapewniła jednopunktowe prowadzenie swojej drużynie. Mecz zakończył się wynikiem 7:6(7), 2:6, 6:1. Czeszka nie miała szczęścia w tie-breaku pierwszego seta, co niewątpliwie przełożyło się na dalsze losy meczu. Garrigues od początku była faworytką. Szansę na zdobycie punktu dla Czech ma dziś Lucie Safarova, która zagra z Nurią Llagostreą Vives.