Pekin: Pietrowa zatrzymuje Serenę Williams

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Aż pięć Rosjanek znalazło się w ćwierćfinałach turnieju WTA Premier Mandatory w Pekinie. W czwartek do grona najlepszych ośmiu tenisistek China Open awansowały Wiera Zwonariowa i Nadia Pietrowa. Druga z wymienionych Rosjanek pokonała wracającą na fotel liderki rankingu WTA Serenę Williams.

W meczu Pietrowej z Williams panie zaprezentowały wysokie umiejętności serwisowe. W pierwszy secie 27-letnia moskwianka dwukrotnie przełamała Amerykankę, tracąc podanie tylko raz. Jeszcze większa była wartość breaka w drugiej odsłonie. Jedyne przełamanie zapisała na swoim koncie 28-letnia Williams i wygrała 6:3. Decydujący set był bezbłędny w wykonaniu podających tenisistek. Tie breaka lepiej rozpoczęła Pietrowa, która utrzymała przewagę do końca i zwyciężyła w nim do pięciu. Mecz zakończył się po 2 godzinach i 20 minutach gry wynikiem 6:4, 3:6, 7:6(5). Pietrowa odnotowała w nim 14 asów, podczas gdy młodsza z sióstr Williams musiała zadowolić się połową tej zdobyczy.

Miałam kilka okazji, które przepuściłam przez palce. Gdybym je wykorzystałam, mogłabym wygrać. Teraz moim celem jest dobry występ w Doha” – powiedziała po meczu Serena Williams.

Dla Nadii Pietrowej było to dopiero drugie zwycięstwo nad Sereną Williams na osiem rozegranych spotkań. Notowana na 13. pozycji w rankingu WTA Rosjanka dawno nie osiągnęła ćwierćfinału tak prestiżowej imprezy. W tym roku wystąpiła jedynie w półfinale w Ponte Vedra Beach oraz ćwierćfinale w Quebec City. Natomiast młodsza z sióstr Williams pomimo porażki w trzeciej rundzie, może być zadowolona z występu w Pekinie. Dzięki osiągnięciu lepszego wyniku od Dinary Safiny zapewniła sobie powrót na pierwsze miejsce w rankingu WTA.

Zwycięstwo odniosła także Wiera Zwonariowa. Jej pojedynek z Flavią Pennettą był równie dramatyczny. Pierwszego seta wygrała 25-letnia moskwianka, zwyciężając 6:3. W drugim siódma rakieta świata trzykrotnie uzyskiwała przewagę przełamania. Jednak nie potrafiła wykorzystać nadarzających się okazji i w obliczu agresywnej postawy Włoszki, nie zdołała wygrać seta. 27-letnia Pennetta po serii znakomitych zagrań triumfowała 7:5. W decydującym secie ponownie do głosu doszła Zwonariowa. Tym razem tenisistka rodem z Italii odrobiła straty od stanu 2:5. Zachowująca spokój przez cały mecz Wiera Zwonariowa w końcówce nie wytrzymała, dając upust wszelkim emocjom. Powrót do dawnych kortowych zwyczajów okazał się jednak skuteczny. 25-letnia Rosjanka znalazła receptę na podnoszone uderzenia Pennetty i po 2 godzinach i 34 minutach gry triumfowała 6:3, 5:7, 7:5.

Ćwierćfinałową rywalką Wiery Zwonariowej będzie Marion Bartoli. 25-letnia Francuzka pokonała sensacyjną pogromczynię Dinary Safiny, Shuai Zhang. Rozstawiona z „czternastką” Bartoli triumfowała 6:1, 6:4.