Taszkient: radość gospodarzy, obronione meczbole i pierwsze półfinały

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

Najwyżej rozstawiona Jarosława Szwedowa obroniła dwie piłki meczowe i wygrała z Monicą Niculescu 6:7(2), 7:5, 6:2 ćwierćfinałową potyczkę w Taszkiencie. Miejscowych kibiców uszczęśliwiła Akgul Amanmuradowa, która eliminując Stefanie Voegele 6:1, 6:4 również awansowała do najlepszej czwórki zawodów.

Reprezentantka Uzbekistanu i Olga Goworcowa, która z kolei wygrała z Daryą Kustową, to dwie tenisistki, które po raz pierwszy w tym roku znalazły się w półfinale turnieju WTA. Spotkanie dwóch Białorusinek było trzecią ich wzajemną potyczką i po raz trzeci zwyciężyła Goworcowa, chociaż dopiero dziś straciła seta z niżej notowaną rodaczką. Po porażkach w ćwierćfinałach w Brisbane, ‘s-Hertogenbosch, Palermo i Stambule wreszcie udało jej się wejść do najlepszej czwórki zawodów.

Niezwykle zacięty przebieg miało spotkanie Jarosławy Szwedowej z Monicą Niculescu. Reprezentantka Kazachstanu miała w całym meczu aż 21 break pointów, z czego wykorzystała tylko osiem. Rumunka wygrała pierwszego seta w tie breaku, a w drugim prowadziła 5:4 i miała dwie piłki meczowe. Szwedowa wyszła z opresji, wygrała trzy kolejne gemy i całego seta, a w decydującej partii nie dała rywalce większych szans.

Radość swoim kibicom sprawiła Akgul Amanmuradowa, która pokonując Stefanie Voegele, po raz pierwszy w tym roku awansowała do półfinału turnieju WTA. Jej najlepszym osiągnięciem w Taszkiencie był finał dwa lata temu. Teraz o tę fazę zawodów zagra właśnie ze Szwedową.

Wyniki ćwierćfinałów:
Jarosława Szwedowa (Kazachstan, 1) – Monia Niculescu (Rumunia, 6) 6:7(3), 7:5, 6:2
Olga Goworcowa (Białoruś, 4) – Darya Kustowa (Białoruś) 6:3, 2:6, 6:2
Akgul Amanmuradova (Uzbekistan) – Stefanie Voegele (Szwajcaria, 5) 6:1, 6:4