Taszkient: życiowy sukces Białorusinki

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

Shahar Peer awansowała do drugiej rundy turnieju Taszkient Open, a Jarosława Szwedowa jest już w ćwierćfinale. Dwie najwyżej rozstawione tenisistki nie miały większych kłopotów z pokonaniem swoich rywalek. Reprezentantka Izraela pokonała Maret Ani 6:1, 6:2, zaś tenisistka z Kazachstanu wygrała z Jekateriną Iwanową 7:5, 6:2.

Jedyną rozstawioną zawodniczką, która pożegnała się dziś z Taszkientem była Galina Voskoboeva. Stoczyła ona niezwykle zacięty bój z Daryą Kustovą, przegrywając w tie breaku decydującego seta 9-11. Dla Białorusinki, która po 2 godzinach i 17 minutach zwyciężyła 1:6, 6:3, 7:6(9) awans do ćwierćfinału jest najlepszym w karierze występem w turniejach WTA.

W najlepszej ósemce jest już także Jarosława Szwedowa. 22-latka w niecałe półtorej godziny pokonała niżej notowaną Jekaterinę Iwanową. Pierwszy set był zacięty i mógł zwiastować zażartą walkę do samego końca. Rosjanka dysponowała dobrym pierwszym podaniem, ale ustępowała rywalce w skuteczności drugiego. Do stanu 5:5 obie zawodniczki zdobyły po dwa przełamania, a w końcówce trzeciego breaka dorzuciła faworytka. W drugim secie Szwedowa nieco poprawiła grę, a Iwanowa znacznie obniżyła loty i przegrała 2:6.

Dopiero swój pierwszy mecz w Uzbekistanie rozegrała Shahar Peer. Reprezentantka Izraela nie miała problemów i pewnie pokonała Maret Ani, oddając jej raptem trzy gemy. Całe spotkanie trwało godzinę bez jednej minuty, a faworyzowana zawodniczka przeważała w każdym elemencie gry. Miała aż 12 okazji na przełamanie rywalki, z czego wykorzystała pięć.