Seul: porażka Cirstei, zwycięstwo obrończyni tytułu

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Sorana Cirstea jest jedyną rozstawioną tenisistką, która pożegnała się już w turniejem WTA International w Seulu. 19-letnia Rumunka uległa po trzysetowym boju Annie-Lenie Groenefeld. Pozostała szóstka rozstawionych nie miała problemów z awansem. Jedynie Sybille Bammer musiała rozegrać trzy sety z Jekatariną Makarową.

Pierwszy set najciekawszego z wtorkowych spotkań należał do Anny-Leny Groenefeld. 24-Niemka po trzykrotnych przełamaniach z obu stron triumfowała w tie breaku do trzech. Jednak w dalszej części meczu inicjatywę przejęła 19-letnia Rumunka. Rozstawiona z „czwórką” Cirstea wygrała drugą odsłonę 6:3, a w decydującym secie jako pierwsza wywalczyła przełamanie. Groenefeld, jak przystało na zawodniczkę notowaną niegdyś w drugiej dziesiątce rankingu WTA, nie poddała się, zdobyła trzy breaki i triumfowała 6:3. Mecz trwał 2 godziny i 19 minut. Sklasyfikowana obecnie na 77. pozycji Niemka zrewanżowała się Rumunce za porażkę poniesioną podczas tegorocznej imprezy w Cincinnati.

Do kolejnej fazy zmagań awansowały natomiast Anabel Medina Garrigues i Francesca Schiavone. Odpowiednio druga i trzecia rakieta turnieju triumfowały w dwóch setach. 27-letnia Hiszpanka 6:3, 6:4 pokonała Andreę Petkovic, a 29-letnia Włoszka zwyciężyła 6:1, 6:4 Yurikę Semę.

Pierwszego dnia rozgrywek w turnieju głównym dobrze spisały się Rosjanki. Oprócz Wiery Duszewiny, która rozprawiła się z naszą Urszulą Radwańską, zwycięstwa odniosły Maria Kirilenko, Alisa Klejbanowa i Anastazja Pawliuczenkowa. Pierwsza z nich jest aktualną mistrzynią Hansol Korea Open. Obronę tytułu 22-letnia moskwianka rozpoczęła ze sporymi problemami, przegrywając 4:6 pierwszego seta z kwalifikantką Sophie Ferguson. Później spisywała się już znacznie lepiej, triumfując do jednego i do dwóch. Natomiast rozstawione Klejbanowa i Pawliuczenkowa bez straty seta uporały się odpowiednio z Katariną Srebotnik i Angelą Haynes. Jedyną pokonaną Rosjanka została Jekatarina Makarowa. Leworęczna moskwianka dzielnie walczyła z Sybille Bammer, ale musiała uznać wyższość Austriaczki, która wygrała 2:6, 6:4, 6:4.

W środę rozegrane zostaną dwa ostatnie mecze pierwszej rundy. Do rywalizacji stanie numer jeden imprezy, Daniela Hantuchova, która skrzyżuje rakietę z Ayumi Moritą. Na plac gry wyjdzie także ostatnia z reprezentantek gospodarzy, Ye-Ra Lee, która będzie walczyć z weteranką, 38-letnią Kimiko Date Krumm.