Kanton: Srebotnik wciąż bez zwycięstwa

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

Anabel Medina Garrigues awansowała do drugiej rundy turnieju WTA w Kantonie. W ślady rozstawionej z „jedynką” Hiszpanki poszła ubiegłoroczna finalistka, Shuai Peng. Wciąż bez zwycięstwa w tym sezonie pozostaje Katarina Srebotnik. Wracająca do tenisa po przerwie spowodowanej kontuzjami Słowenka uległa po trzysetowym boju Oldze Sawczuk.

Mecz Anabel Mediny Garrigues z Kimiko Date Krumm był konfrontacją najbardziej utytułowanych tenisistek turnieju w południowo-wschodnich Chinach. Jednak 38-letnia Japonka największe sukcesy odnosiła ponad dekadę temu. Było to widać na korcie, zwłaszcza w pierwszej odsłonie, którą 27-letnia Hiszpanka wygrała do jednego. Pochodząca z Walencji Medina Garrigues jedyny raz straciła serwis w drugim secie i od razu spotkała się z konsekwencjami, jakimi była porażka w partii. Decydująca odsłona ponownie należała do pierwszej rakiety Hiszpanii, która w Kantonie walczy o dziesiąty tytuł WTA w karierze.

Mniej powodów do zadowolenia może mieć Katarina Srebotnik. 28-letnia Słowenka pauzowała przez 8 miesięcy tego sezonu, zmagając się z różnymi kontuzjami. Najgroźniejsza z nich, zerwanie ścięgna Achillesa, wykluczyło ją z gry na pół roku. Mieszkająca w Dubaju tenisistka powrót na korty odnotowała podczas US Open, gdzie uległa Nadii Pietrowej. W Kantonie również nie zdołała odnieść zwycięstwa. Przez 2 godziny i 18 minut rywalizowała z Olgą Sawczuk, ale ostatecznie musiała uznać wyższość 21-letniej Ukrainki. Srebtonik jest jedyną rozstawioną tenisistką, która już pożegnała się z imprezą rangi WTA International.

Z reprezentantek gospodarzy do drugiej rundy awansowała tylko Shuai Peng. Trzecia rakieta Państwa Środka pokonała 6:2, 7:5 Angelę Haynes. W obu odsłonach Chince przytrafiał się moment dekoncentracji przy własnym podaniu, ale skuteczna gry w gemach serwisowych Amerykanki zagwarantował jej sukces. Dla Peng było to trzecie zwycięstwo nad Haynes. Poprzednie odniosła jednak 5 lat temu. Teraz na drodze reprezentantki gospodarzy do powtórzenia ubiegłorocznego sukcesu (finałowa porażka z Wierą Zwonariową) stanie Chanelle Scheepers.

Dobrze poczynają sobie natomiast reprezentantki Tajwanu. Do drugiej rundy awansowały Su-Wei Hsieh i Yung-Jan Chan. Pierwsza z nich wyeliminowała grającą z dziką kartą Zi Yan, a druga rozgromiła Mathilde Johansson.

Wyniki pierwszej rundy singla:
Anabel Medina Garrigues (Hiszpania, 1) – Kimiko Date Krumm (Japonia) 6:1, 4:6, 6:4
Olga Sawczuk (Ukraina) – Katarina Srebotnik (Słowenia, 4) 3:6, 7:5, 6:2
Shuai Peng (Chiny, 3) – Angela Haynes (USA) 6:2, 7:5
Su-Wei Hsieh (Tajwan) – Zi Yan (Chiny, WC) 6:3, 7:5
Yung-Jan Chan (Tajwan) – Mathilde Johansson (Francja) 6:1, 6:1

Zobacz komplet wtorkowych wyników turnieju WTA w Kantonie!