New Haven: kolejny maraton Kuzniecowej

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

W środę na korcie w New Haven Swietłana Kuzniecowa po raz kolejny przeżywała trudne chwile. Po niezwykle długiej przeprawie w pierwszej rundzie z Jie Zheng, 24-letnia Rosjanka stoczyła drugi maraton w tym tygodniu. Tym razem po 2 godzinach i 38 minutach gry pokonała 6:4, 5:7, 7:6(2) Yaninę Wickmayer.

Spotkanie drugiej rundy rozpoczęło się po myśli Kuzniecowej. Pierwsza partia była wprawdzie dość nerwowa, a obie panie miały problemy z utrzymywaniem podania, ale ostatecznie 6:4 triumfowała 24-latka z Sankt Petersburga. W drugim secie aktualna mistrzyni Roland Garros miała nawet piłkę meczową przy stanie 5:4, ale jej nie wykorzystała. Końcówkę lepiej rozegrała Yanina Wickmayer i to właśnie belgijska kwalifikantka wygrała 7:5. W trzeciej odsłonie Kuzniecowa długa nie mogła odnaleźć właściwego rytmu gry. Przy stanie 3:5 wydawać się mogło, że najwyżej rozstawiona tenisistka w imprezie Pilot Pen Tennis nie zdoła awansować do ćwierćfinału. Szósta rakieta świata zmobilizowała się jednak do lepszej gry, doprowadziła do tie breaka i zdobywając w nim sześć kolejnych punktów od stanu 1-2, wygrała spotkanie.

Ćwierćfinałową rywalką Swietłany Kuzniecowej będzie Amelie Mauresmo, która do grona ćwierćfinalistek dostała się już we wtorek. Bilans konfrontacji pomiędzy tymi tenisistkami jest remisowy, ale ostatnie cztery mecze zakończyły się zwycięstwem Rosjanki w dwóch setach.

Znacznie lepiej spisała się Caroline Wozniacki. 19-letnia Dunka w drodze do ćwierćfinału straciła zaledwie pięć gemów. Po odprawieniu na rowerze Ediny Gallovits w pierwszej rundzie, Wozniacki szybko uporała się z kolejną rywalką. Tym razem 6:1, 6:4 pokonała Anastazję Pawliuczenkową. W obu partiach mająca polskie korzenie Dunka mogła sobie pozwolić na jednorazową stratę własnego podania, a w końcowym rozrachunku i tak pewnie awansowała do najlepszej ósemki. Rozstawiona z „dwójką” Wozniacki, która w New Haven broni tytułu, spotka się teraz z pogromczynią Agnieszki Radwańskiej, Virginie Razzano.

Nie tylko Agnieszka Radwańska musiała poddać spotkanie drugiej rundy z powodu kontuzji. Podobny problem stanął na przeszkodzie Marion Bartoli. 24-letnia Francuzka po zmarnowaniu piłek meczowych w drugiej odsłonie (przy stanie 6:1, 5:3) przegrała tie breaka, a w trzecim secie w ogóle nie podjęła walki. Skreczowała przy stanie 0:2 jako powód podając ból lewego uda.

Porażkę poniosła także Samantha Stosur. Doskonale spisująca się w ostatnich tygodniach Australijka uległa Jelenie Wiesninie. 23-letnia Rosjanka triumfowała 3:6, 6:3, 6:4 i po raz pierwszy od kwietniowego występu w Charleston awansowała do ćwierćfinału imprezy WTA. W nim zmierzy się ze swoją rodaczką Anną Czakwetadze, dla której ostatnie miesiące również nie były zbyt owocne.

Wyniki drugiej rundy singla:
Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 1) – Yanina Wickmayer (Belgia, Q) 6:4, 5:7, 7:6(2)
Caroline Wozniacki (Dania, 2) – Anastazja Pawliuczenkowa (Rosja) 6:1, 6:4
Magdalena Rybarikova (Słowacja, Q) – Marion Bartoli (Francja, 6) 1:6, 7:6(5), 2:0 i krecz
Jelena Wiesnina (Rosja) – Samantha Stosur (Australia, 9) 3:6, 6:3, 6:4

Zobacz komplet środowych wyników turnieju WTA w New Haven!