Zheng na minus, Szarapowa na plus

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com/lta.org.uk, foto: AFP

Czwartek był niezwykle pracowitym dniem dla tenisistek biorących udział w turnieju WTA International w Birmingham. Paniom udało nadrobić się wszelkie zaległości i wyłonić ćwierćfinalistki imprezy. W gronie ośmiu najlepszych znalazły się m.in. Maria Szarapowa i Sania Mirza. Niespodzianką dnia była porażka Jie Zheng z Magdaleną Rybarikovą, która będzie kolejną rywalką Urszuli Radwańskiej.

Pojedynek 20-letniej Słowaczki z rozstawioną z „jedynką” Chinką rozgrywano jako jedno z ostatnich spotkań dnia. Wcześniej zarówno Rybarikova, jak i Zheng wygrały mecze drugiej rundy. Sztuki tej z większą łatwością dokonała 25-latka z Cheng Du i to ona wydawała się być faworytką do awansu do ćwierćfinału. Rzeczywistość zweryfikowała jednak ambicje ubiegłorocznej półfinalistki Wimbledonu. Pierwszą odsłonę po dramatycznym tie breaku wygrała Rybarikova. W drugim secie Słowaczce udało się uzyskać przewagę przełamania, dzięki czemu triumfowała w całym meczu. Silną bronią reprezentantki naszych południowych sąsiadów był serwis – notowana na 58. pozycji w rankingu WTA bratysławianka odnotowała aż 14 asów. Rybarikova spotka się w ćwierćfinale z Urszulą Radwańską. Będzie to drugi pojedynek pomiędzy tymi zawodniczkami. Przed 3 laty w Stambule lepsza okazała się Polka. Najlepszymi tegorocznymi wynikami Słowaczki są półfinału w Hobart i Pattayi.

Oprócz turniejowej „jedynki” z imprezą pożegnały się także inne rozstawione tenisistki. Grająca z „trójką” Aleksandra Wozniak uległa po zaciętym boju Węgierce Melindzie Czink. Leworęczna 26-latka z Budapesztu triumfowała 6:7(5), 7:5, 7:5. Cały mecz trwał 2 godziny i 22 minuty. Porażkę poniosła także Anastazja Pawliuczenkowa. Rozstawiona z „piątką” Rosjanka pokonała wprawdzie w meczu drugiej rundy Elenę Baltachę, ale już po południu nie zdołała uporać się z Sanią Mirzą. 22-letnia Hinduska triumfowała 7:6(3), 3:6, 6:2 i awansowała do pierwszego w karierze ćwierćfinału imprezy rozgrywanej na nawierzchni trawiastej. Najwyżej rozstawioną tenisistką, która pozostała w AEGON Classic, jest Na Li. 27-letniej Chince towarzyszy „czwórka” przy nazwisku, a w czwartek pokonała ona Jarmilę Groth i Aravane Rezai.

Znacznie lepiej powiodło się Marii Szarapowej. Dwukrotna zwyciężczyni turnieju w Birmingham najpierw szybko dokończyła spotkanie z Alexą Glatch, a następnie równie gładko uporała się z Francescą Schiavone. 22-letnia Rosjanka zwyciężyła 6:3, 6:1. Szarapowa potrzebowała zaledwie 63 minut i w całym spotkaniu nie straciła ani jednego gema przy własnym podaniu.

Rozgrywanie spotkania przez dwa dni było zdecydowanie nietypowe. Dokończenie spotkania mogło równie dobrze zająć kilka minut, jak i godzinę. Zrobiłam jednak to co do mnie należało, wygrywając oba spotkania. Ogólnie to był dobry dzień” – podsumowała czwartkowe zmagania Szarapowa.

W czwartek z imprezą w Birmingham pożegnały się wszystkie reprezentantki gospodarzy. Elena Baltacha i Melanie South przegrały spotkania drugiej rundy, a Naomi Cavaday uległa w walce o ćwierćfinał młodej Szwajcarce Stefanie Voegele. „Dzisiaj było ciężko. Rywalka grała szybko, od początku postawiła mnie pod ścianą, wyprowadzając głębokie uderzenia” – skwitowała krótko swoją porażkę 20-letnia Cavaday.

O ile pogoda pozwoli, w piątek w Birmingham zostaną rozegrane wszystkie spotkania ćwierćfinałowe. Polskich kibiców najbardziej interesuje konfrontacja Urszuli Radwańskiej z Magdaleną Rybarikovą. Pojedynek ten zaplanowano jako czwarty mecz dnia na korcie centralnym.