Zwycięstwa dwóch byłych liderek

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Jelena Janković kontynuuje serię znakomitych występów na Półwyspie Iberyjskim. 24-letnia Serbka wygrała imprezę WTA w Marbelii oraz dwa spotkania w ramach Pucharu Federacji. We wtorek awansowała do trzeciej rundy turnieju Premier Mandatory w Madrycie, eliminując Słowaczkę Danielę Hantuchovą. Zwycięstwa odniosły także Caroline Wozniacki i Amelie Mauresmo.

Początek spotkania z Danielą Hantuchovą nie był zbyt udany dla Jeleny Janković. 26-letnia Słowaczka w pierwszej partii dwukrotnie przełamała czwartą rakietę świata i prowadziła nawet 5:3. Jednak od tego momentu 24-latka z Belgradu przejęła inicjatywę i wygrała cztery kolejne gemy w secie. Druga odsłona była mniej wyrównana. Od początku swoje warunki gry narzuciła Janković, która nie dała sobie odebrać własnego podania. Po 1 godzinie i 42 minutach gry rozstawiona z „czwórką” Serbka triumfowała 7:5, 6:2. Kolejną rywalką Jeleny Janković będzie rosyjska kwalifikantka Jelena Wiesnina.

Daniela zagrała naprawdę dobrze, zwłaszcza w pierwszym secie. Świetnie returnowała, przełamała mnie dwukrotnie. Sprawiła mi wiele problemów, ale zachowałam optymizm i znalazłam receptę na odwrócenie losów seta. Zmieniłam taktykę, próbowałam zmusić ją do biegania. Od początku drugiego seta postawiłam ją pod presją. Cieszę się, że przebrnęłam przez to spotkanie” – podsumowała mecz rozegrany na korcie Manolo Santany Jelena Janković.

Pewne zwycięstwo odniosła Caroline Wozniacki. 18-letnia Dunka polskiego pochodzenia pokonała 6:3, 6:1 amerykańską kwalifikantkę Varvarę Lepchenko. Wywodząca się z Uzbekistanu 22-latka aż sześciokrotnie traciła własne podanie. Wozniacki natomiast nie miała większych problemów z serwisem i awans do trzeciej rundy wywalczyła po 84 minutach gry.

Jedyną rozstawioną tenisistką, która we wtorkowej sesji dziennej pożegnała się z turniejem Mutua Madrilena Open, została Jie Zheng. Grająca z „piętnastką” Chinka uległa 29-letniej Amelie Mauresmo. Była liderka rankingu singlistek z Francji triumfowała 6:2, 7:5 i zrewanżowała się 25-latce z Cheng Du za porażkę w ubiegłorocznej imprezie w Miami. O ćwierćfinał Mauresmo zagra z Rosjanką Jeleną Diemientiewą.

Miejsce w trzeciej rundzie i 140 punktów do rankingu WTA zapewniły sobie także Lucie Safarova, Agnes Szavay, Wiera Duszewina i Francesca Schiavone.

We wtorkowej sesji wieczornej na korcie centralnym zaplanowano spotkanie Venus Williams z Alisą Klejbanową.