Janković nie ustrzeli hat-tricka

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com/uk.eurosport.yahoo.com, foto: AFP

Jelena Janković nie wygra imprezy w Rzymie po raz trzeci z rzędu. 24-letnia Serbka przegrała w ćwierćfinale ze Swietłaną Kuzniecową. Blisko porażki była także Dinara Safina, ale od stanu 4:6, 1:3 wygrała jedenaście kolejnych gemów w meczu przeciwko Marii Jose Martinez Sanchez.

Już w pierwszym czwartkowym ćwierćfinale spotkały się finalistki otwartych mistrzostw Włoch sprzed 2 lat. Tym razem Swietłana Kuzniecowa pokonała Jeleną Janković 6:1, 7:6(3). Rozstawiona z „siódemką” Rosjanka imponowała skutecznością w pierwszej partii spotkania. Triumfatorka zeszłotygodniowej imprezy w Stuttgarcie zwyciężyła we wszystkich swoich gemach serwisowych i zdobyła dwa razy więcej punktów od rywalki z Belgradu. Druga odsłona była bardziej wyrównane. Obie tenisistki uzyskały po dwa przełamanie i konieczne stało się rozegranie tie breaka. W trzynastym gemie lepsza okazała się 23-latka z Sankt Petersburga, która triumfowała do trzech. Spotkanie zakończyło się po 1 godzinie i 38 minutach.

Uderzała piłki bardzo, bardzo dobrze. Grała głęboko z dużą mocą. Nie pozwoliła mi pokazać swojej gry, zwłaszcza w pierwszym secie. Zasłużyła na zwycięstwo. Chciałam wygrać tutaj po raz trzeci z rzędu, ale niestety się nie udało. Ale to nie jest koniec świata” – skomentowała porażkę Jelena Janković

Półfinałową rywalką Kuzniecowej będzie Wiktoria Azarenka. Spotkanie 19-letniej Białorusinki z Estonką Kaią Kanepi nie stało na zbyt wysokim poziomie. Pierwszy set to okres serwisowej niemocy obu tenisistek. Jako pierwsza swoje podanie wygrała rozstawiona z „szesnastką” Kanepi, ale uczyniła to dopiero w dziewiątym gemie. Po wyrównaniu wyniku przez Azarenkę doszło do kolejnej pary przełamań i konieczne stało się rozegranie tie breaka. W nim lepsza okazała się grająca z „szóstką” Białorusinka, triumfując do pięciu. W drugiej odsłonie zajmująca 9. pozycję w rankingu WTA Azarenka zdobyła przewagę przełamania i wygrała 6:3.

Dinara Safina od czasu gdy została liderką rankingu WTA nie grzeszy regularnością. 23-letnia moskwianka potwierdziła tę tezę w spotkaniu ćwierćfinałowym przeciwko Marii Jose Martinez Sanchez. Przez długi czas Rosjanka nie potrafiła znaleźć recepty na sprytne, crossowe zagrania leworęcznej Hiszpanki. Przy stanie 4:6, 1:3 wydawać się mogło, że kibice zgromadzeni na Stadio Pietrangeliego będą świadkami sensacji. Jednak Safina przebudziła się i przejęła inicjatywę. Uczyniła to w imponującym stylu, gdyż wygrała aż jedenaście gemów z rzędu. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4:6, 6:3, 6:0. Rosjanka miała spore problemy z podaniem. W całym meczu popełniła aż 12 podwójnych błędów serwisowych.

Wyniki ćwierćfinałów singla:
Dinara Safina (Rosja, 1) – Maria Jose Martinez Sanchez (Hiszpania) 4:6, 6:3, 6:0
Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 7) – Jelena Janković (Serbia, 3) 6:1, 7:6(3)
Wiktoria Azarenka (Białoruś, 6) – Kaia Kanepi (Estonia, 16) 7:6(5), 6:3

Venus Williams poza zasięgiem Agnieszki Radwańskiej – przeczytaj relację z czwartego ćwierćfinału!

Zobacz komplet czwartkowych wyników turnieju WTA w Rzymie!