Rosyjski finał w Stuttgarcie

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Finał turnieju WTA Premier w Stuttgarcie będzie wewnętrzną sprawą Rosjanek. O główną nagrodę – 107 tysięcy dolarów lub nowy model Porsche – zagrają Dinara Safina i Swietłana Kuzniecowa. Liderka klasyfikacji singlistek pokonała po trudnym boju Flavię Pennettę, a rozstawiona z „piątką” „Kuzi” wygrała w dwóch setach z Jeleną Diemientiewą.

Jako pierwsza miejsce w finale zapewniła sobie 23-latka z Sankt Petersburga. Rozstawiona z „piątką” Kuzniecowa triumfowała 6:4, 6:2 W pierwszej odsłonie dwukrotnie przełamała Diemientiewą, a w drugiej dokonała tej sztuki trzykrotnie. W obu setach notowana na 9. miejscu w rankingu WTA Rosjanka traciła swoje podanie po razie. Serwis był mocną stroną niżej notowanej Kuzniecowej, która odnotowała cztery asy.

Wydarzenia ułożyły się po mojej myśli. Grałam dobrze i czerpałam przyjemność z meczu. Atmosfera była świetna. Myślę, że dobrze serwowałam, przez co postawiłam moją rywalkę pod ścianą"’ – stwierdziła po meczu Swietłana Kuzniecowa, która awansowała do pierwszego finału w obecnym sezonie.

Myślę, że byłam dzisiaj zbyt pasywna. Nie atakowałam, nie nałożyłam na rywalkę presji, więc czuła się pewnie. Zaprezentowała wiele kończących uderzeń z głębi kortu z forhendu i nawet z bekhendu. To świetna zawodniczka. Lubi grać na mączce. Nie było szansy na odniesienie zwycuęstwa z taką grą jaką zademonstrowałam”- powiedziała „rozstawiona z „dwójką” Diemientiewa.

Swietłana Kuzniecowa pokonała tenisistkę z pierwszej dziesiątki rankingu WTA po raz pierwszy po serii ośmiu kolejnych porażek. Niedzielny finał będzie okazją do przełamania innej niekorzystnej passy. 23-letnia Rosjanka przegrała bowiem 10 z 11 ostatnich spotkań o tytuł w zawodowym tourze.

Kuzniecowa po raz pierwszy w karierze dotarła do finału imprezy w Stuttgarcie. Dotychczas, gdy turniej rozgrywany był jesienią na nawierzchni twardej, Rosjanka trzykrotnie docierała do fazy półfinałowej. Trzykrotna finalistka imprez wielkoszlemowych poprawiła bilans pojedynków z 27-letnią Diemientiewą na 6:4.

W drugim sobotnim półfinale zwycięstwo odniosła Dinara Safina. 23-letnia Rosjanka okazała się lepsza od Flavii Pennetty. Początek spotkania nie wskazywał na takie rozstrzygnięcie. Pierwsze gemy serwisowe sprawiały wiele problemów pierwszej rakiecie świata, podczas gdy Włoszka pewnie czuła się w każdym elemencie tenisowego rzemiosła. W konsekwencji inauguracyjną partię wygrała 27-latka z Verbier, zwyciężając 6:3. W drugim secie Pennetta również prowadziła, a przy stanie 5:4 od końcowego triumfu dzielił ją zaledwie jeden gem. Jednak w tym momencie obraz gry uległ znacznej zmianie. Gra Rosjanki stała się nie tylko agresywna, ale i skuteczna, dzięki czemu Safina wygrała seta 7:5. Turniejowa „jedynka” utrzymała wysoki poziom gry w decydującym secie, nie oddając Włoszce ani jednego gema. Po blisko dwóch godzinach gry Safina triumfowała 3:6, 7:5, 6:0.

Początkowo nic nie robiłam, byłam zbyt pasywna. Jednak zdołałam szybko zmienić coś w swojej grze. Moja rywalka prowadziła 6:3, 5:4, ale wówczas sprezentowała mi kilka piłek, a ja zaczęłam grać lepiej. Być może odczuwała presję. Kazałam sobie walczyć i zrobić coś, aby wygrać ten mecz” – powiedziała Safina.

Dinara Safina po raz pierwszy występuje w turnieju WTA jako liderka rankingu singlistek. Przez pierwsze trzy rundy Rosjanka przeszła bez straty seta, oddając Sarze Errani, Danieli Hantuchovej i Agnieszce Radwańskiej łącznie 13 gemów. Finał w Stuttgarcie będzie trzecim tegorocznym spotkaniem o tytuł Safiny. Oba wcześniejsze podejścia nie zakończyły się powodzeniem, gdyż Rosjanka przegrała i w Sydney (z Diemientiewą) i w Australian Open (z Sereną Williams)

Safina i Kuzniecowa walczyły ze sobą dotychczas 11 razy. Bilans jest korzystny dla liderki rankingu WTA, która prowadzi 7:4. Safina wygrała także wszystkie ubiegłoroczne konfrontacje.

Do finału turnieju gry podwójnej awansowały Bethanie Mattek-Sands i Badia Pietrowa oraz Gisela Dulko i Flavia Pennetta. Amerykanka i Rosjanka pokonały debel numer 3, Virginię Ruano Pascual i Jie Zheng, natomiast Argentynka i Włoszka ograły reprezentantki gospodarzy, Andreę Petkovic i Jasmin Woehr.