Odrodzenie Janković

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Jelena Janković zdobyła w Marbelli swój pierwszy w tym sezonie tytuł. Po słabym sezonie na kortach twardych Serbka z nowymi siłami wkroczyła na mączkę i od razu wygrała, pokonując w finale Andalucia Tennis Experience Carlę Suarez Navarro 6:3, 3:6, 6:3.

Dla Janković triumf w Marbelli może być przełomowym momentem w tym sezonie. Serbka nie może bowiem zaliczyć pierwszych trzech miesięcy tego sezonu do udanych. Od połowy lutego nie potrafiła wygrać spotkania, a jej występy w Indian Wells i Miami były katastrofalne. W Andaluzji przyszła zmiana nawierzchni i od razu zmiana samej tenisistki. Janković nie grała rewelacyjnie, ale na tyle dobrze i pewnie, że zdobyła tytuł. Z pewnością wstąpiły w nią nowe siły i wiara, co przyniosło odrodzenie.

W finałowej potyczce z faworytką gospodarzy Carlą Suarez Navarro Serbka rozpoczęła lepiej od rywalki. Często trafiała pierwszym podaniem i zanotowała wysoką skuteczność obu serwisów. Hiszpanka, może nieco przestraszona finałowym występem przed własną publicznością, popełniała więcej błędów i nie sprawiała przeciwniczce wielkiego zagrożenia. Przegrała 3:6, a na początku drugiego seta od razu straciła własne podanie. Gdy wydawało się, że nic ciekawego się już nie wydarzy, Suarez Navarro zaczęła odrabiać straty. Wyszła na prowadzenie 3:1, poprawiła uderzenia z głębi kortu i ostatecznie zwyciężyła 6:3. Jednak w decydującej partii wyraźnie zawiódł ją drugi serwis. Janković bezwzględnie wykorzystywała słabość Hiszpanki i zdobywała po nim przewagę i mnóstwo punktów. Emocji nie brakował, bo reprezentantka gospodarzy zdołała dwukrotnie przełamać przeciwniczkę, ale rozstawiona z dwójką  Serbka odpowiedziała trzema breakami i zdobyła tytuł.