Bezwzględna Azarenka

/ Michał Jaśniewicz , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Swietłana Kuzniecowa oraz Victoria Azarenka zostały pierwszymi półfinalistkami turnieju Sony Ericsson Open w Miami. Wyborną dyspozycję zaprezentowała szczególnie Białorusinka, która w rywalizacja z Samanthą Stosur straciła zaledwie jednego gema.

W czwartek emocji nie brakowało tylko w pierwszym ćwierćfinale kobiecej rywalizacji w Miami. Swietłana Kuzniecowa, po blisko trzygodzinnej rywalizacji, pokonała Carolinę Wozniacki 6:4, 6:7(5), 6:1. Rosjanka, która trzy lata temu wygrała cały turniej na Florydzie, a w ubiegłym sezonie była w półfinale, rywalizację z reprezentantką Dani mogła zakończyć w dwóch setach. W drugiej bowiem partii rozstawiona z numerem osiem Kuzniecowa prowadziła już 5:2, a w dziewiątym gemie nie wykorzystała trzech meczboli. Azarenka ostatecznie triumfowała w tie breaku, ale w trzecim secie nie zdołała już podjąć równorzędnej walki i zdobyła zaledwie jednego gema.

Kuzniecowa przełamała w Miami serię trzech kolejnych porażek w turniejach WTA Tour. Przed dwoma tygodniami Rosjanka uległa w Indian Wells Urszuli Radwańskiej.

„Przybyłam tutaj po przegraniu pierwszych spotkań w dwóch kolejnych turniejach. Wcześniej dużo trenowałam i byłam dobrze przygotowana, więc po przybyciu tutaj byłam tak bardzo rozczarowana,” przyznała na pomeczowej konferencji Kuzniecowa. „Odkąd pamiętam nie przegrałam w pierwszych rundach dwa razy z rzędu. Dla mnie w tej chwili jest więc najważniejsze grać tu kolejne mecze. Teraz jestem w półfinale i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa. Będę teraz się koncentrowała na tym etapie.”

Postawa 25-letniej Samanty Stosur była największą niespodzianką podczas tegorocznego turnieju w Miami. Australijka pokonała w tych prestiżowych zmaganiach między innymi Anę Ivanović oraz Amelie Mauresmo. Wspaniała postawa tenisistki z Antypodów została jednak boleśnie zaburzona przez Victorię Azarenkę. Białorusinka, która w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy znalazła się w czołowej dziesiątce rankingu WTA, w półfinałowej rywalizacji ze Stosur straciła zaledwie jednego gema (w pierwszym secie). Mecz trwał zaledwie pięćdziesiąt siedem minut.

Azarenka wystąpiła w Miami po raz trzeci. W ubiegłym sezonie Białorusinka odpadła w drugiej rundzie, zaś w 2006 oraz 2008 roku osiągała trzecią rundę.

Wyniki ćwierćfinałów:
Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 8) – Caroline Wozniacki (Dania, 13) 6:4, 6:7(5), 6:1
Wiktoria Azarenka (Białoruś, 11) – Samantha Stosur (Australia) 6:1, 6:0