Zwycięstwa gwiazd i rewanż Wozniacki

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonopen.com, foto: sonyericssonwtatour.com

W piątek do imprezy Sony Ericsson Open w Miami przystąpiły rozstawione tenisistki. Ich pierwszy występ na Florydzie wypadł udanie – 13 z 16 awansowało do trzeciej rundy. Pewne zwycięstwa odniosły Dinara Safina, Wiktoria Azarenka, a w sesji wieczornej także Ana Ivanović. Trzysetowe boje musiały stoczyć Swietłana Kuzniecowa, Jelena Diemientiewa i Caroline Wozniacki. A największą niespodzianką trzeciego dnia imprezy o puli nagród 4 i pół miliona dolarów była porażka Marion Bartoli (nr 12) z białoruską kwalifikantką Anastazją Jakimową.

Debiut Any Ivanović w tegorocznym turnieju w Miami wypadł niezwykle okazale. 21-letnia Serbka oddała zaledwie trzy gemy Marii Korytsewej z Ukrainy. Rozstawiona z „siódemką” finalistka imprezy w Indian Wells w pierwszej partii rozgromiła swoją rywalkę do zera. W dalszej części spotkania mieszkanka Genewy kontrolowała przebieg wydarzeń na korcie, uzyskała przełamanie i nie pozwoliła rywalce na odrobienie strat. Spotkanie trwało 65 minut i zakończyło się wynikiem 6:0, 6:3.

Czuję się naprawdę dobrze. Zwłaszcza, że rozegrałam naprawdę dobry mecz. Cieszę się ze stylu gry, szczególnie na początku. Moja rywalka miała za sobą wiele spotkań i czuła się pewnie, wychodząc na kort. Myślę, że zawsze oczekuje się takich zwycięstw. To niezwykle ważne, aby wygrać gładko. Wtedy zyskuje się także pewność siebie. Z takimi rywalkami trzeba narzucić swoje warunki gry, aby nie dać im żadnej nadziei” – powiedziała po meczu 21-letnia Serbka.

Początek turnieju ułożył się także po myśli faworyzowanych Rosjanek. Jednak tylko Dinara Safina pewnie wygrała swoje spotkanie. 22-letnia moskwianka wygrała 6:1, 6:3 z Francuzką Mathilde Johansson, deklasując ją zwłaszcza podaniem (6 asów Rosjanki). Równie przekonujące zwycięstwo miała odnieść Jelena Diemientiewa. 26-letnia mistrzyni olimpijska triumfowała w pierwszej partii z Anastazją Piwowarową 6:0. Jednak wówczas moskwiance przytrafił się moment dekoncentracji i porażka w drugim secie 3:6. Rozstawiona z „czwórką” Diemientiewa opanowała sytuację, wygrywając 6:3 trzeciego seta. Mecz obfitował w breaki, w całym spotkaniu tenisistki aż trzynastokrotnie uzyskiwały przełamania. Jelena Diemientiewa uniknęła powtórki z Indian Wells, gdzie przed dwoma tygodniami przegrała już pierwszy mecz w turnieju, ulegając Petrze Cetkovskiej. Blisko porażki z Tamirą Paszek była natomiast Swietłana Kuzniecowa. 23-latka z Sankt Petersburga przegrała pierwszą partię 2:6, a drugą wygrała dopiero po zaciętej końcówce 7:5. Decydujący set należał jednak do turniejowej „ósemki”, która oddała austriackiej kwalifikantce zaledwie jednego gema.

Ciekawie zapowiadało się spotkanie Wiktorii Azarenki z Anastazją Pawliuczenkową. Już w drugiej rundzie turnieju na Florydzie stanęły naprzeciw siebie półfinalistki z Indian Wells. Kibice nie obserwowali emocjonującego widowiska, gdyż 19-letnia Białorusinka narzuciła swoje warunki gry, uzyskując w obu partiach przewagę podwójnego przełamania. Po 1 godzinie i 13 minutach gry dysponująca atomowymi uderzeniami zza linii końcowej kortu Azarenka triumfowała 6:2, 6:2. Kolejną rywalką turniejowej „jedenastki” będzie Anna Czakwetadze. 22-letnia moskwianka wygrała konfrontację tenisistek notowanych niegdyś w czołowej dziesiątce rankingu WTA. Rosjanka wyraźnie, 6:3, 6:1, ograła Danielę Hantuchovą.

Caroline Wozniacki nie bez problemów zwyciężyła Jelenę Dokic. 18-letnia Dunka triumfowała 6:3, 5:7, 6:2 i zrewanżowała się Australijce za porażkę w Melbourne Park. Jedno z najlepszych spotkań w ostatnich kilku miesiącach rozegrała Nicole Vaidisova. 19-letnia Czeszka zdeklasowała Alonę Bondarenko, triumfując 6:1, 6:0. Do trzeciej rundy awansowała także Flavia Pennetta, która okazała się lepsza od swojej deblowej partnerki Marii Kirilenko.