Bartoli na plus, Pennetta i Szavay na minus

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

W czwartek skompletowano skład ćwierćfinalistek turnieju WTA International w Monterrey. Do najlepszej ósemki imprezy nie awansowała Flavia Pennetta. Rozstawiona z „trójką” Włoszka uległa Czeszce Barborze Zahlavovej Strycovej. Zwycięstwo odniosła także kwalifikantka, Vania King.

Pierwsza odsłona pojedynku Flavii Pennetty z Barborą Zahlavovą Strycovą była wyrównana. Obie tenisistki uzyskały po trzy przełamanie i konieczne stało się rozegranie tie breaka. W decydującym trzynastym gemie lepsza okazała się 22-latka z Pilzna, która triumfowała do czterech. W drugim secie inicjatywę przejęła faworyzowana Włoszka. 27-latka z Verbier szybko objęła prowadzenie i nie oddała go już do końca tej części gry, wygrywając 6:2. W decydującej partii obie tenisistki wzmocniły podanie. Na przestrzeni trzeciego seta doszło tylko do jednego breaka, a wywalczyła go Zahlavova Strycova. Tym samym Czeszka awansowała do ćwierćfinału i jest już bliska powtórzenia rezultatu z Acapulco, gdzie także znalazła się w najlepszej czwórce. Kolejną rywalką Zahlavovej Strycovej będzie jej rodaczka, Iveta Benesova. 26-latka z Mostu ograła swoją rówieśniczkę z Włoch, Robertę Vinci. Spotkanie zakończyło się wynikiem 7:6(4), 6:2 na korzyść leworęcznej Czeszki.

Iveta Benesova i Barbora Zahlavova Strycova grały ze sobą dotychczas czterokrotnie. Bilans pojedynków jest wprawdzie remisowy, ale ostatnie dwie konfrontacje wygrała notowana na 31. pozycji w rankingu WTA Benesova.

Najwyżej rozstawiona tenisistka, która pozostała w turnieju, Marion Bartoli, pewnie awansowała do ćwierćfinału. Warto zauważyć, że w dwóch pierwszych spotkaniach w Monterrey straciła zaledwie 10 gemów. Dla grającej z „dziką kartą” Słowaczki Magdaleny Rybarikovej okazała się bezwzględna. Zwłaszcza przy drugim podaniu 20-letniej bratysławianki, po którym zdobyła aż 20 z 23 punktów. Cały mecz trwał zaledwie 67 minut i zakończył się wynikiem 6:4, 6:0.

Ćwierćfinałową przeciwniczką rozstawionej z „dwójką” Bartoli będzie kwalifikatnka Vania King. 20-letnia Amerykanka wyeliminowała Węgierkę Agnes Szavay. Notowana na 108. pozycji w rankingu WTA King triumfowała 3:6, 6:4, 6:3 i po raz szósty w karierze awansowała do najlepszej ósemki imprezy WTA. Jedyne trofeum wywalczyła przed 3 laty w Bangkoku. Teraz na drodze 20-letniej Amerykanki stanie wprawdzie finalistka Wimbledonu z roku 2007, ale poprzednie spotkanie z Marion Bartoli King wygrała w dwóch setach (Kalkuta 2007).

Wszystkie ćwierćfinały gry pojedynczej zostały zaplanowane na piątek.

Wyniki drugiej rundy singla:
Barbora Zahlavova Strycova (Czechy) – Flavia Pennetta (Włochy, 3) 7:6(4), 2:6, 6:4
Iveta Benesova (Czechy, 6) – Roberta Vinci (Włochy) 7:6(4), 6:2
Vania King (USA) – Agnes Szavay (Węgry, 5)  3:6, 6:4, 6:3
Marion Bartoli (Francja, 2) – Magdalena Rybarikova (Słowacja, WC) 6:4, 6:0

Zobacz komplet czwartkowych wyników turnieju WTA w Monterrey!