Niespodziewana porażka kolejnej gwiazdy

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

O ile w górnej połówce drabinki turnieju Barclays Tennis Championships w Dubaju (WTA Premier 5) pewnie zwyciężały faworytki, o tyle w dolnej części nie brakuje niespodzianek. Po wcześniejszych porażkach Dinary Safiny i Swietłany Kuzniecowej poza turniejem znalazła się także Jelena Janković. W środę uległa 2:6, 5:7 Estonce Kai Kanepi.

23-letnia Estonka imponująco rozpoczęła spotkanie z trzecią tenisistką rankingu WTA. Kanepi, która gra w Dubaju z „szesnastką”, wygrała pierwszego seta 6:2, a w drugim prowadziła 4:0. Wówczas do jej gry wkradła się nerwowość. Jelena Janković wprawdzie wyrównała stan seta, ale nie wykorzystała kryzysu Estonki i przegrała 5:7. Dla mieszkającej w Haapsalu Estonki jest to pierwsze zwycięstwo nad tenisistką z czołowej piątki rankingu WTA.

Jestem naprawdę zachwycona. Moja taktyka polegała na urozmaiceniu gry i dzisiaj się sprawdziła. Przy stanie 4:0 w drugim secie zaczęłam zbyt wiele rozmyślać. Takie rzeczy się zdarzają, gdy ma się okazję pokonać czołową tenisistkę świata. Na szczęście zdołałam przezwyciężyć te kłopoty” – powiedziała po meczu Kanepi.

Kolejną rywalką Kai Kanepi będzie rosyjska kwalifikantka Jelena Wiesnina. W drugiej rundzie wyeliminowała ona Swietłanę Kuzniecową, a w środę zwyciężyła Dominikę Cibulkovą. 19-letnia Słowaczka wygrała pierwszą partię, ale następnie spuściła z tonu i poddała spotkanie w trzecim secie z powodu bólu głowy.

Taki przebieg wydarzeń stawia w roli faworytki do awansu do finału Wierę Zwonariową. Rozstawiona z „piątką” Rosjanka spędziła w środę na korcie zaledwie 38 minut, gdyż jej rywalka Marion Bartoli doznała kontuzji.

Pewne zwycięstwa odniosły natomiast siostry Williams. Liderka rankingu WTA, Serena, pokonała 6:4, 6:2 Chinkę Jie Zheng. Natomiast aktualna mistrzyni Wimbledonu i zwyciężczyni turnieju mistrzyń, Venus, ograła 6:3, 6:2 rozstawioną z „dziesiątką” Francuzkę Alize Cornet.

Do bezpośredniej konfrontacji sióstr Williams może dojść w półfinale. Amerykanki muszą jednak pokonać kolejne rywalki. Serana zmierzy się w ćwierćfinale z Aną Ivanović, która zwyciężyła pogromczynię Urszuli Radwańskiej, Camille Pin. Przeciwniczką Venus będzie broniąca tytułu Rosjanka Jelena Diemientiewa.

Na początku zepsułam kilka zagrań. Zdenerwowało mnie to, ale zdołałam się poprawić. Dobrze grałam przy siatce” – stwierdziła Venus Williams