Gospodynie słabsze od faworytek

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com/opengdfsuez.com, foto: sonyericssonwtatour.com

We wszystkich spotkaniach ćwierćfinałowych Francuzi mieli swoje reprezentantki. Jednak tylko Amelie Mauresmo zdołała awansować do najlepszej czwórki imprezy Open Gaz De France Paryżu. Pozostałe tenisistki gospodarzy poległy, ale nie z byle kim: Sereną Williams, Jeleną Janković i Jeleną Diemientiewą.

Jako pierwsza awans do półfinału zapewniła sobie Jelena Janković. Rozstawiona z „dwójką” Serbka wyeliminowała najwyżej notowaną Francuzkę, Alize Cornet. Spotkanie nie było jednak łatwe. Wprawdzie początek pojedynku pokazał, że Serbka jest stroną dominującą, jednak już kolejne gemy zweryfikowały to twierdzenie. 23-letnia belgradka mimo prowadzenia 5:2 w pierwszym secie nie zdołała go wygrać. 19-latka z Nicei zdobyła pięć kolejnych gemów i dzięki znakomitemu forhendowi zwyciężyła w pierwszej odsłonie 7:5. Druga partię Janković zaczęła skoncentrowana i szybko objęła prowadzenie. Tym razem nie wypuściła okazji z rąk i triumfowała do czterech. Podobny przebieg miała decydująca odsłona i trzecia rakieta świata wygrała po 2 godzinach i 37 minutach gry 5:7, 6:4, 6:4.

Spotkanie Janković z Cornet obfitowało w przełamania. Serbka zdobyła aż 10 breaków, a Francuzka o jednego mniej. Zawodniczki preferowały grę z głębi kortu. Przez większą część meczu panie poruszały się w pobliżu linii końcowej.

Była liderka rankingu WTA rozgrywa a paryskiej hali Pierre’a de Coubertina bardzo zacięte spotkania. Wcześniej nie bez problemów pokonała Francescę Schiavone i Na Li. Kolejną rywalką Janković będzie pogromczyni Agnieszki Radwańskiej, Amelie Mauresmo.

O wiele mniej czasu na korcie spędziły tenisistki rywalizujące w górnej połówce turniejowej drabinki. Najwyżej rozstawiona Serena Williams nie dała większych szans Emilie Loit. Po sześciu minutach spotkania z francuską kwalifikantką Amerykanka prowadziła już 3:0. Jednak w dalszej fazie seta leworęczna Loit dokonywała na korcie cudów, czym doprowadziła liderkę rankingu do furii i rzucania rakietą. Jednak 27-letnia Williams opanowała nerwy i potwierdziła klasę, wygrywając seta do czterech. Druga odsłona była o wiele bardziej jednostronna. Dziesięciokrotna triumfatorka imprez wielkoszlemowych triumfowała 6:4, 6:1 po 66 minutach gry.

Jej półfinałową rywalką będzie Jelena Diemientiewa. Tenisistki te spotkały się w tym sezonie już dwukrotnie. W półfinale imprezy w Sydney zdecydowanie lepsza okazała się Rosjanka, natomiast w walce o finał Australian Open zwyciężyła Amerykanka. Tym razem obie tenisistki jak burza dotarły do najlepszej czwórki turnieju. 26-letnia moskwianka triumfowała 6:3, 6:2, a w pokonanym polu pozostawiła grającą z „dziką kartą” Nathalie Dechy.