Zwycięstwa Francuzek, porażki Czeszek

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

Dla nas najważniejszym wtorkowym wydarzeniem turnieju Open Gaz De France w Paryżu (pula nagród 700 tysięcy dolarów) było zwycięstwo Agnieszki Radwańskiej nad Oksaną Ljubcową. W ślady rozstawionej z „czwórką” Polki poszła 19-letnia Alize Cornet. Francuzka pokonała 6:3, 6:1 Anastasię Sewastową. Z wygranych spotkań pierwszej rundy cieszyć mogły się także Daniela Hantuchova i Emilie Loit.

Dla kibiców zgromadzonych w paryskiej hali Bercy meczem numer 1 była bez wątpienia konfrontacja Alize Cornet z Anastasią Sewastową. Rozstawiona z „piątką” Francuzka odniosła przekonujące zwycięstwo nad łotewską kwalifikantką. Pochodząca z Nicei 19-latka lepiej serwowała i tylko raz straciła własne podanie. Do tego aż pięciokrotnie przełamała 18-letnią Łotyszkę i po 64 minutach gry zapewniła sobie awans do drugiej rundy.

W walce o ćwierćfinał czeka Alize Cornet o wiele trudniejsze zadanie. Naprzeciw niej stanie bowiem Daniela Hantuchova. Słowaczka, która wciąż nie może odzyskać formy po ubiegłorocznej kontuzji pięty, pokonała w pierwszym meczu leworęczną Rosjankę Jekatarinę Makarową. Spotkanie to było rozgrywane w sesji wieczornej jako ostatni pojedynek dnia. 25-latka z Popradu wygrała pewnie. Przez całe spotkanie dyktowała warunki gry, zwłaszcza po pierwszym podaniu (88 procent wygranych piłek. Słowaczka bezbłędnie wychodziła z opresji – obroniła wszystkie trzy break pointy. Hantuchova, która niegdyś była notowana w czołowej dziesiątce rankingu, nie odniosła jeszcze w tym sezonie żadnego sukcesu. W Australian Open zatrzymała ją w trzeciej rundzie… Alize Cornet. W czwartek nadarzy się więc znakomita okazja do rewanżu.

Ljubcowa i Sewastowa poniosły druzgocące porażki, natomiast pozostałe dwie kwalifikantki odniosły pewne zwycięstwa. Zarówno Emilie Loit, jak i Karolina Sprem, pozostawiły w pokonanym polu Czeszki. 29-letnia Francuzka w 55 minut odprawiła popełniającą horrendalną ilość niewymuszonych błędów Nicole Vaidisovą. Loit odnotowała w tym spotkaniu aż 9 asów i w środę zmierzy się z Estonką Kaią Kanepi. Natomiast powracająca do rywalizacji na najwyższym poziomie po operacji łokcia Karolina Sprem okazała się lepsza od Petry Kvitovej. 24-latka z Varażdina triumfowała 6:3, 6:1 i po zaledwie 55 minutach gry odesłała do szatni utalentowaną Czeszkę. Kvitova w przeciwieństwie do Vaidisovej prezentowała ostatnio dobrą formę, wygrywając imprezę w Hobart oraz dwa mecze w Pucharze Federacji.

W środę do rywalizacji przystąpią największe gwiazdy imprezy: Serena Williams, Jelena Janković i Jelena Diemientiewa. Natomiast już o ćwierćfinał zagra Agnieszka Radwańską. Rywalką rozstawionej z „czwórką” Polki będzie Rosjanka Alisa Klejbanowa. Pojedynek ten został wyznaczony jako ostatnie spotkanie dnia na korcie centralnym. 19-letnia krakowianka wyjdzie na plac boju prawdopodobnie około godziny 21.