Australia ma swoją bohaterkę: Dokić wygrywa epicką batalię

/ Michał Jaśniewicz , źródło: australianopen.com/własne, foto: australianopen.com

Jelena Dokić po ponad trzygodzinnej batalii pokonała Alisę Klejbanową i została pierwszą od czterech lat reprezentantką gospodarzy w ćwierćfinale Australian Open. Kolejną rywalką Australijki będzie Dinara Safina.

Jelena Dokić w 2002 roku była czwartą tenisistką świata, po licznych problemach zdrowotnych i osobistych spadła w 2006 roku do siódmej setki rankingu WTA, a przed Australian Open była w tym zestawieniu na 187. pozycji. Dzięki dzisiejszemu zwycięstwu Dokić zagwarantowała sobie powrót do czołowej setki rankingu.

Spotkanie, które rozpoczęło wieczorną sesję na Rod Laver Arena, od samego początku miało bardzo zacięty przebieg. Pierwszy set co prawda obfitował w breaki (było ich łącznie pięć), ale żadna z tenisistek przez dłuższy czas nie zdołała wyjść na wyższe niż jednogemowe prowadzenie. Klejbanowa serwowała już przy stanie 5:4, jednak trzy kolejne gemy należały do Dokić. Australijka, ku uciesze publiczności, wykorzystała drugiego setbola przy podaniu rywalki, która przy ostatniej piłce zepsuła uderzenie z forhendu.

W drugiej partii Klejbanowa prowadziła już 3:1 i 4:2. Dokić za każdym razem straty odrabiała, a w dziesiątym gemie, przy serwisie Rosjanki obroniła trzy setbole. Ostatnie słowo w tej odsłonie należało jednak do moskwianki, która w jedenastym gemie uzyskała kolejnego breaka, a następnie przypieczętowało zwycięstwo własnym podaniem.

Decydujący set rozpoczął się po myśli Klejbanowej, prowadziła ona już 3:1 i wygrała dwie pierwsze piłki w piątym gemie. Euforycznie dopingowana przeze australijską publiczność Dokić jeszcze raz zdołała odrobić straty. Od stanu 3:3 obie tenisistki przez kolejnych siedem gemów wygrywały własne podanie. Do bardzo nerwowej sytuacji doszło, gdy Klejbanowa serwowała przy stanie 5:6, Dokić bardzo niebezpiecznie się poślizgnęła i była krok od zwichnięcia lewe kostki. Australijka szybko się jednak pozbierała, po trzynastym gemie skorzystała co prawda z krótkiej interwencji trainera, ale zaraz po przerwie po raz siódmy w meczu wywalczyła breaka, który dał jej zwycięstwo w trzeciej partii 8:6 i przepustkę do swojego pierwszego w karierze ćwierćfinału Australian Open.

To niesamowite spotkanie trwało trzy godziny oraz dwie minuty. Dla Jeleny Dokić, która zapewniła sobie startu w turnieju głównym Australian Open wygrywając wewnątrzaustralijskie kwalifikacje, był to czwarty kolejny mecz zakończonych w trzech setach. Urodzona w chorwackim Osijeku tenisistka jest pierwszą reprezentantką Australii od czterech lat, która zagra w ćwierćfinale turnieju w Melbourne Park. W 2005 roku ten etap imprezy osiągnęła Alicja Molik. O awans do półfinału Dokić zagra z Dinarą Safiną. Rosjanka w dzisiejszym spotkaniu z Alize Cornet obroniła dwa meczbole i triumfowała 6:2, 2:6, 7:5.