Nocna sensacja w Melbourne – Venus Williams poza turniejem!

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com/australianopen.com, foto: australianopen.com

Ostatni kobiecy mecz dnia i największa sensacja turnieju! Rozstawiona z „szóstką” i typowana przez wielu do końcowego triumfu Venus Williams uległa 6:2, 3:6, 5:7 Hiszpance Carli Suarez Navarro. Pewne problemy z Giselą Dulko miała także jej młodsza siostra Serena. Jednak 27-letnia Amerykanka, podobnie jak Jelena Diemientiewa, zwyciężyła w dwóch setach i awansowała do trzeciej rundy.

Początek spotkania nie wskazywał na to, że Venus Williams może mieć jakiekolwiek problemy z Carlą Suarez Navarro. Aktualna mistrzyni Wimbledonu i triumfatorka turnieju mistrzyń wygrała pierwszą odsłonę 6:2. Losy pojedynku odwróciły się w drugim secie. 20-letnia Hiszpanka pewnie uderzała jednoręcznym bekhendem, stosując kątowe zagrania. Narzucenie własnego stylu gry zaowocowało zwycięstwem 6:3. Inicjatywę w trzeciej partii ponownie przejęła Venus Williams. 28-letnia Amerykanka objęła prowadzenie 5:2. Suarez Navarro, która w poprzednim sezonie niespodziewanie dotarła do ćwierćfinału Roland Garros, nie złożyła broni. Hiszpanka konsekwentnie realizowała swoją grę, dzięki czemu odrabiała straty. Gdy zrobiło się 5:5 rozstawiona z „szóstką” Williams wyglądała na totalnie zdezorientowaną. Finalistka Australian Open z 2003 roku popełniała proste błędy, nie trafiała także pierwszy serwisem. Suarez Navarro nie przestraszyła się nadarzającej się szansy i wygrała 7:5. Spotkanie trwało 2 godziny i 14 minut. Dla Hiszpanki było to pierwsze zwycięstwo odniesione nad tenisistką z czołowej dziesiątki rankingu WTA. Kolejną rywalką klasyfikowanej na 46. pozycji Suarez Navarro będzie jej rodaczka Maria Jose Martinez Sanchez.

Obronną ręką z perypetii na korcie wybrnęła Serena Williams. 27-letnia Amerykanka wygrała pierwszą partię spotkania z Giselą Dulko 6:3, ale w drugiej przegrywała już 3:5. Rozstawiona z „dwójką” Serena zdołała jednak wygrać cztery kolejne gemy, broniąc po drodze 6 piłek setowych. Druga partia tego spotkania trwała 79 minut. Trzykrotna triumfatorka z Melbourne zaserwowała w tym meczu 8 asów, ale, co należy do rzadkości, odnotowała mniej kończących uderzeń od rywalki (26-29). W trzeciej rundzie Serena zmierzy się z Chinką Shuai Peng.

Zagrałam dzisiaj w najlepszym razie na 3-. Dobrze że zdołałam wygrać, pomimo że nie grałam najlepiej jak potrafię. Zdecydowanie spróbuję poprawić swoją grę w kolejnym meczu. Dobrze wiedzieć, że moje rywalki w meczach ze mną grają na 6” – powiedziała po meczu Williams.

Czwartego dnia Australian Open lepiej zaprezentowały się Rosjanki. Znajdująca się w wybornej formie Jelena Diemientiewa pokonała 6:4, 6:1 leworęczną Czeszkę Ivetę Benesovą. Dzięki dwudziestu kończącym uderzeniom 26-letnia moskwianka odniosła dwunaste zwycięstwo z rzędu i awansowała do trzeciej rundy zmagań. Jej kolejną rywalką będzie ulubienica gospodarzy, Samantha Stosur. Australijka pokonała w drugiej rundzie Sabine Lisicki 6:3, 6:4 w spotkaniu rozegranym na korcie Roda Lavera. Do trzeciej rundy awansowała także Swietłana Kuzniecowa. 23-latka z Sankt Petersburga w spotkaniu z Tatjaną Malek zaprezentowała się o wiele lepiej niż w pierwszej rundzie. Rozstawiona z „ósemką” Rosjanka pokonała Niemkę 6:2, 6:2.

Awans do trzeciej rundy świętować może także Kateryna Bondarenko. Pogromczyni Agnieszki Radwańskiej wygrała 7:5, 7:5 z Hiszpanką Lourdes Dominguez Lino. Zwycięstwa odniosły także 19-latki – Dominika Cibulkova ograła 6:0, 6:2 Yung-Jan Chan, natomiast Wiktoria Azarenka skorzystała na kontuzji Tathiany Garbin, która zeszła z kortu w pierwszym secie przy prowadzeniu Białorusinki 4:1. Gładką porażkę poniosła natomiast rozstawiona z „czternastką” Patty Schnyder, która uległa 3:6, 1:6 Virginie Razzano.