Dwie Czeszki w półfinałach

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com/hobartinternational.com.au, foto: sonyericssonwtatour.com

W środę wyłoniono półfinalistki turnieju WTA International w Hobart. Najciekawszym ćwierćfinałowym starciem był pojedynek Magdaleny Rybarikovej z Melindą Czink. 20-letnia Słowaczka triumfowała po tie breaku trzeciego seta, broniąc wcześniej piłki meczowej. Do pierwszego półfinału imprezy z cyklu WTA w swojej karierze awansowała Petra Kvitova.

Spotkanie Magdaleny Rybarikovej z Melidną Czink miało nietypowy przebieg. W pierwszej partii, po zaledwie 21 minutach gry, 20-latka z Bratysławy triumfowała 6:0. W kolejnym secie sytuacja zmieniła się o 180 stopni i warunki gry dyktowała Czink. 26-letnia Węgierka wygrała tę część spotkania 6:1 w 19 minut. Prawdziwa walka rozgorzała w decydującej odsłonie. Obie tenisistki uzyskały po 3 przełamania i konieczne było rozegrania tie breaka. Jednak we wcześniejszej fazie seta, przy stanie 5:4, Słowaczka nie wykorzystała piłki meczowej. W trzynastym gemie partii jako pierwsza swoją szansę otrzymała Czink. Pochodząca z Budapesztu 26-latka nie wykorzystała jednak piłki meczowej, a następnie przegrała 7:9. Rybarikova po raz drugi w karierze awansowała do półfinału imprezy WTA (pierwszy raz w Taszkiencie 2008).

Magdalena Rybarikova klasyfikowana jest w rankingu WTA na 57. pozycji. W drugiej rundzie imprezy Moorilla Hobart International wyeliminowała Flavię Pennettę i odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo nad zawodniczką z czołowej dwudziestki. Po meczu ćwierćfinałowym Słowaczka powiedziała: “Byłam faworytką tego spotkania, gdyż Czink wystąpiła w eliminacjach i mogła być nieco zmęczona. Myślę jednak, że grała bardzo dobrze”.

Półfinałową rywalką Rybarikovej będzie leworęczna Czeszka Iveta Benesova. 25-latka z Mostu pokonała 6:4, 6:4 Argentynkę Giselę Dulko. W obu odsłonach Benesova uzyskała dwa breaki, tracąc swoje podanie jednokrotnie. Notowana na 41. pozycji w rankingu WTA Czeszka wywalczyła awans do dwunastego półfinału w karierze w 1 godzinę i 26 minut.

To dla mnie ważne, aby wygrać kilka spotkań na początku sezonu. Mam nadzieję, że mogę dobrze grać w przyszłym tygodniu w Melbourne” – stwierdziła Benesova.

W dolnej połówce turniejowej drabinki zmierzą się ze sobą Petra Kvitova i Virginie Razzano. 18-letnia Czeszka wywalczyła awans do pierwszego półfinału w karierze, pokonując 1:6, 7:5, 6:3 Rosjankę Anastasię Pawliuczenkową. Z kolei 25-letnia Francuzka ograła pogromczynię Patty Schnyder, Cwetanę Pironkową. Spotkanie zakończyło się wynikiem 6:4, 6:1.