Pennetta wygrywa, Czakwetadze przegrywa

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com/hobartinternational.com.au, foto: sonyericssonwtatour.com

To nie był udany dzień dla rozstawionych tenisistek walczących w turnieju Moorilla Hobart International (pula nagród: 220 tysięcy dolarów). Oprócz Aleksandry Wozniak (nr 6), którą wyeliminowała Urszula Radwańska, z imprezą pożegnały się Anna Czakwetadze (nr 3) oraz Agnes Szavay (nr 5).

Główną faworytką do końcowego triumfu pozostaje Flavia Pennetta. 26-letnia Włoszka pokonała 6:2, 7:6(5) Shahar Peer z Izraela. Trzynasta tenisistka świata pewnie zwyciężyła w secie otwarcia, uzyskując wyraźną przewagę dzięki lepszemu pierwszemu podaniu. Druga odsłona również rozpoczęła się od prowadzenia Flavii Pennetty. Jednak 21-letnia Peer, która niegdyś zajmowała miejsce w czołowej dwudziestce światowego rankingu, odrobiła straty i doprowadziła do tie breaka. W trzynastym gemie lepsza okazała się Włoszka, która triumfowała do pięciu i po 83 minutach gry zapewniła sobie awans do drugiej rundy.

Jestem bardzo szczęśliwa. W końcówce było dość nerwowo. Obie grałyśmy dobrze. Trudno rywalizuje mi się z Shahar, gdyż jesteśmy dobrymi przyjaciółkami i wiele razem trenujemy” – powiedziała Pennetta. 26-letnia Włoszka, która przed rokiem dotarła na Tasmanii do półfinału, dodała: „Cieszę się, że znowu jestem w Hobart. To bardzo spokojne miejsce, gdzie mogę przygotować się do Australian Open”.

W drugiej rundzie rywalką rozstawionej z „jedynką” Pennetty będzie Magdalena Rybarikova.

Gorzej powiodło się innym rozstawionym tenisistkom. Porażkę poniosła 18. rakieta świata i numer 3 imprezy, Anna Czakwetadze. 21-letnia moskwianka uległa ćwierćfinalistce ostatniej edycji Rolanda Garrosa, Carli Suarez Navarro. 20-letnia mieszkanka Barcelony triumfowała 7:6(5), 1:6, 7:5. W decydującym secie Czakwetadze (półtora roku temu piąta rakieta świata) prowadziła nawet 5:2. Jednak od tego momentu całkowicie „stanęła”, przegrała pięć kolejnych gemów i w konsekwencji całe spotkanie. Obie tenisistki miały spore problemy z własnym podaniem – łącznie padło 17 breaków.

Dla Carli Suarez Navarro, która teraz spotka się z Anastasią Pawliuczenkową, było to pierwsze zwycięstwo nad tenisistką z pierwszej dwudziestki światowego rankingu.

Porażkę poniosła także Agnes Szavay (nr 5). Pierwsza rakieta Węgier uległa najlepszej obecnie brytyjskiej tenisistce, Anne Keothavong. Kluczem do sukcesu dla 25-letniej mieszkanki Londynu był znakomity serwis. Brytyjka straciła własne podanie tylko raz, przełamując 20-letnią Szavay czterokrotnie. Spotkanie zakończyło się wynikiem 6:3, 7:5.

Po raz kolejny druzgocącej porażki doznała Nicole Vaidisova. 19-letnia Czeszka w niecałe 50 minut została rozgromiona przez Marę Santangelo, przegrywając 1:6, 1:6. Była rakieta numer 7 na świecie miała olbrzymie problemy z drugim podaniem (wygrała po nim zaledwie 2 z 16 piłek). Czeszka nie może odzyskać formy sprzed 2 lat. Wypadła właśnie z pierwszej pięćdziesiątki rankingu WTA, a po raz ostatni wygrała dwa mecze w jednym turnieju podczas Wimbledonu.

W nocy z poniedziałku na wtorek polskiego czasu spotkanie drugiej rundy rozegra Urszula Radwańska. Rywalką Polki będzie Węgierka Melinda Czink.