Zmienne szczęście Rosjanek

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: Getty Images

Jelena Janković okazała się lepsza w serbskim pojedynku otwierającym Mistrzostwa Sony Ericsson w Doha, pokonując w meczu grupy białej Anę Ivanović 6:3, 6:4. W drugim spotkaniu Wiera Zwonariowa nadspodziewanie łatwo uporała się ze Swietłaną Kuzniecową, triumfując 6:2, 6:3. Pełni szczęścia rosyjskich kibiców być jednak nie mogło, bowiem w ramach grupy bordowej Dinara Safina uległa Venus Williams 5:7, 3:6.

Ana Ivanović miała znakomitą pierwszą część sezonu, kiedy wygrała w dwóch dużych turniejach: Indian Wells i, co cenniejsze, wielkoszlemowym Roland Garros. Od Wimbledonu rozpoczęły się jednak problemy i passa porażek. Serbka przerwała ją w Linzu, kiedy to odniosła trzeci turniejowy triumf w tym sezonie. Jednak w starciu z liderującą na świecie rodaczką, nie miała dziś za wiele do powiedzenia. Mecz był w miarę wyrównany, ale Janković kontrolowała sytuację, wykorzystywała błędy rywalki, a sama popełniała ich mniej. Obie panie nie dysponowały dziś porażającym drugim podaniem, zdobywając po nim bardzo mało punktów. Jednak Ivanović była w tym elemencie i tak dużo słabsza od rywalki. W całym meczu czterokrotnie straciła serwis, a sama zdobyła tylko dwa przełamania.

Zmęczona sezonem wydaje się być Swietłana Kuzniecowa. 58% trafionego pierwszego podania, tylko 55% punktów wygranych po nim i zaledwie 7 z 22 udanych akcji po drugim serwisie. Tak mierna gra nie mogła dziś wystarczyć na dobrze dysponowaną w ostatnich tygodniach Wierę Zwonariową. Rozstawiona z ósemką Rosjanka grała równo i skrzętnie wykorzystywała słabszą formę rywalki. Zdobyła aż 5 przełamań, zasłużenie wygrywając.

Dinara Safina prowadziła już 5:3 w pierwszym secie spotkania z Venus Williams, a mimo to przegrała. Amerykanka zdołała poderwać się do walki i w ostatniej chwili odrobiła straty z nawiązką, wygrywając cztery gemy z rzędu i triumfując 7:5. W drugiej partii Safina, nieco podłamana przegraną, wydawałoby się wygranego, seta, uległa 3:6. Rosjanka miała duże problemy z serwisem, który dziś rzadko lądował w karze. Popełniła aż 8 podwójnych błędów i wygrała tylko trochę ponad połowę punktów we własnych gemach. Williams jak zwykle dysponowała potężnym, szczególnie pierwszym, podaniem. Wygrała po nim 79% punktów. Jak większość zawodniczek miała dziś kłopoty z drugim serwisem, który na Safinie nie robił wielkiego wrażenia. Mimo to Amerykanka została przełamana tylko dwukrotnie, a sama zdobyła aż pięć breaków, co pozwoliło jej zanotować pierwsze zwycięstwo.