Zmienne szczęście Serbek

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: Getty Images

Tylko jedna rozstawiona tenisistka wygrała w czwartek spotkanie rozgrywane w ramach turnieju Zurich Open (pula nagród 600 tysięcy dolarów). Sztuki tej dokonała Ana Ivanović, która okazała się znacznie lepsza od Marion Bartoli, triumfując 6:2, 6:4. Sił zabrakło natomiast innej reprezentantce Serbii, Jelenie Janković. Liderka światowego rankingu uległa w trzech setach Flavii Pennetcie.

Trzy turniejowe zwycięstwa w trzy tygodnie i dwanaście rozegranych spotkań. Tak potężna dawka tenisa okazała się zabójcza dla 23-letniej Jeleny Janković. Serbka została bowiem pokonana przez Włoszkę Flavię Pennettę. Początek pierwszej partii był udany dla tenisistki z Belgradu. Liderka światowego rankingu objęła prowadzenie 4:1. Jednak 26-letnia Włoszka zdołała wyrównać stan seta i o jego losach zadecydować musiała sama końcówka. W niej lepsza okazała się Serbka, uzyskując przełamanie i triumfując 7:5. W kolejnych odsłonach Włoszka zaczęła grać nadspodziewanie dobrze. 26-letnia Pennetta wzniosła się na wyżyny swoich możliwości, dzięki czemu wygrała kolejne sety do trzech. Po 2 godzinach i 26 minutach notowana na 17. pozycji w rankingu WTA Włoszka awansowała do ćwierćfinału. Było to pierwsze zwycięstwo Pennetty nad Janković po serii pięciu kolejnych porażek.

Spotkanie obfitowała w ciekawe zdarzenia. W pierwszym secie przy stanie 4:2, 30:15 Włoszka nagle wybiegła z kortu do szatni, zabierając jedynie ręcznik. Serbka z kolei miała spore problemy z przystosowaniem się do nawierzchni. 23-letnia Janković kilkukrotnie upadła na kort po próbach poślizgu. Po jednej z takich akcji liderka rankingu WTA stłukła staw kolanowy.

Pomimo porażki Jeleny Janković Serbowie mieli powody do radości. Druga rakieta tego kraju i piąta tenisistka rankingu WTA, Ana Ivanović, pokonała 6:2, 6:4 Marion Bartoli. Spotkanie trwało 80 minut, a kolejną rywalką mistrzyni Roland Garros będzie czeska kwalifikantka Petra Kvitova.

Z powodu zawrotów głowy spotkania drugiej rundy nie dokończyła Wiera Zwonariowa. Rozstawiona z „czwórką” moskwianka poddała mecz z Hiszpanką Anabel Medina Garrigues. Pojedynek przerwano przy stanie 6:3, 3:0 dla tenisistki z Walencji, która dzięki temu odniosła pierwsze zwycięstwo nad 24-letnią Rosjanką. Najszybszym meczem dnia było starcie Wiktorii Azarenki z Monicą Niculescu. 19-letnia Białorusinka w 56 minut odprawiła rumuńską kwalifikantkę „na rowerze”.

Wyniki drugiej rundy singla:
Flavia Pennetta (Włochy) – Jelena Janković (Serbia, 1) 5:7, 6:3, 6:3
Anabel Medina Garrigues (Hiszpania) – Wiera Zwonariowa (Rosja, 4) 6:3, 3:0 i krecz
Wiktoria Azarenka (Białoruś) – Monica Niculescu (Rumunia, Q) 6:0, 6:0
Ana Ivanović (Serbia, 2) – Marion Bartoli (Francja) 6:2, 6:4

Zobacz komplet czwartkowych wyników turnieju WTA w Zurychu!