Błyskawiczna Stosur w finale

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: wtatour.com

Maria Kirilenko i Samantha Stosur awansowały do finału turnieju Hansol Korea Open w Seulu. Jednak styl półfinałowych zwycięstw był całkiem odmienny. Rozstawiona z „jedynką” Rosjanka potrzebowała aż 2 godzin i 18 minut, aby po trzysetowej walce wyeliminować Kaię Kanepi. Z kolei 24-letnia Australijka po trzech kwadransach gry mogła cieszyć się z pokonania Jill Craybas.

Jako pierwsza miejsce w finale zapewniła sobie Samatha Stosur. 24-latka mieszkanka Brisbane pokonała doświadczoną, 34-letnią Jill Craybas 6:0, 6:1. Jedynego gema Amerykanka wywalczyła przy własnym podaniu w drugim gemie drugiej partii. Stosur doskonale serwowała, we własnych gemach wygrała aż 76 procent wymian. Wykazała się także stuprocentową skutecznością przy break pointach, wykorzystując wszystkie pięć okazji na przełamanie.

Samantha Stosur po raz czwarty stanie przed szansą wywalczenia tytułu WTA. Po raz ostatni grała w singlowym finale w 2006 roku w Pradze. Dotychczas Australijka nie ma na koncie turniejowego triumfu. Stosur odnosiła znacznie większe sukcesy w deblu. W grze podwójnej wygrała 22 imprezy WTA oraz przewodziła liście najlepszych deblistek świata.

Finałową rywalką Australijki będzie Maria Kirilenko. 21-letnia moskwianka nie miała łatwej przeprawy w półfinale. Rozstawiona z „jedynką” Rosjanka pokonała wprawdzie turniejową „trójkę” Kaię Kanepi, ale potrzebowała na to aż 138 minut. Spotkanie zakończyło się wynikiem 6:4, 3:6, 6:4. O losach każdej z partii decydowała przewaga jednego breaka, z tym że do zwycięstwa w secie potrzebne były dwa przełamania. Maria Kirilenko odnotowała w tym spotkaniu 5 asów. Rosjanka poprawiła bilans pojedynków z 23-letnią Estonką na 2:0. Wcześniejsza konfrontacja miała miejsce w Auckland i także zakończyła się zwycięstwem Kirilenko w trzech setach.

Maria Kirlenko awansowała do swojego siódmego finału zawodowej imprezy. Zwycięsko zakończyła cztery z dotychczasowych sześciu spotkań o tytuł. Wygrała między innymi tegoroczne turnieje na europejskiej mączce, w Barcelonie i Estoril. Najważniejsze turniejowe zwycięstwo Marii Kirilenko miała miejsce przed 3 laty w Pekinie, gdy 18-letnia wówczas Rosjanka wygrała imprezę drugiej kategorii.

Bilans spotkań pomiędzy Stosur a Kirilenko jest korzystny dla Australijki. Pochodząca z Gold Coast zawodniczka wygrała 2 z 3 dotychczasowych pojedynków. Jedno z tych zwycięstw Stosur zawdzięcza kontuzji Rosjanki, więc bilans dokończonych meczów jest remisowy (1:1).