Safina najlepsza w Tokio

/ Tomasz Krasoń , źródło: uk.eurosport.yahoo.com, foto: Getty Images

Dinara Safina wygrała czwarty tegoroczny turniej WTA, pokonując w tokijskim finale swoją rodaczkę Swietłanę Kuzniecową. Spotkanie dwóch Rosjanek trwało 1 godzinę i 18 minut i zakończyło się wynikiem 6:1, 6:3.

22-letnia moskwianka narzuciła swoje warunki gry od początku spotkania. Safina bardzo pewnie serwowała w pierwszej partii. Rywalce nie dała nawet szansy na przełamanie własnego podania, a po pierwszym serwisie przegrała zaledwie 2 punkty. Rozstawiona z „czwórką” Rosjanka łączyła w swojej grze siłę z precyzję, nie pozostawiając większych szans starszej o rok rodaczce. Druga odsłona była nieco bardziej wyrównana, Kuzniecowa wywalczyła w niej pierwszego, i jak się później okazało, jedynego breaka w meczu. Notowana dotychczas na piątej pozycji w rankingu WTA Safina przełamała 22-latkę z Sankt Petersburga aż trzykrotnie. W finałowym meczu mieszkająca w Monte Carlo Rosjanka odnotowała 7 asów. Po 1 godzinie i 18 minutach gry Safina zapewniła sobie czwarty tytuł w tym sezonie. Poprawiła również bilans konfrontacji z Kuzniecową na 6:4.

Bóg jeden wie, jak wiele mogę jeszcze osiągnąć. W tym tygodniu grałam swój najlepszy tenis w dotychczasowej karierze” – powiedziała po meczu rozemocjonowana Safina.

Dinara Safina zdobyła czwarty tytuł w tym sezonie, w tym trzeci pierwszej kategorii. Dotychczas triumfowała w Berlinie, Montrealu oraz Los Angeles. Od maja trwa rewelacyjna seria Safiny. Na ostatnie 46 spotkań wygrała aż 41. Dzięki zwycięstwu w Tokio zapewniła sobie awans na trzecie miejsce rankingu WTA.

W Tokio Dinara Safina przegrała zaledwie jedną partię. Jedynego seta urwała jej teoretycznie najsłabsza rywalka, estońska kwalifikantka Kaia Kanepi. Dominika Cibulkova została pokonała 6:4, 6:3, a w półfinale Safina rozgromiła Nadię Pietrową 6:1, 6:0.

Finałowy mecz gry podwójnej wygrała para amerykańsko-rosyjska, Vania King i Nadia Pietrowa. Pokonały one w finale rozstawione z „dwójką” Lisę Raymond i Samanthę Stosur 6:1, 6:4.

Wynik finału singla:
Dinara Safina (Rosja, 4) – Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 5) 6:1, 6:3

Wynik finału debla:
V. King, N. Pietrowa (USA, Rosja) – L. Raymond, S. Stosur (USA, Australia, 2) 6:1, 6:4