Medalistka olimpijska w ćwierćfinale

/ Anna Wilma , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: Getty Images

Wiera Zwonariowa (numer 1), Jie Zheng (numer 3) i Shuai Peng (numer 4) po dwusetowych spotkaniach awansowały do ćwierćfinału turnieju TOE Life Ceramics Guangzhou International Women’s Open, który od kilku dni rozgrywany jest w chińskim mieście, Kantonie. Z rywalizacją pożegnały się natomiast Gisela Dulko (5) i Pauline Parmentier (7), które nie sprostały odpowiednio Arantxy Rus i Tamirze Paszek.

Austriacka osiemnastolatka, Tamira Paszek, już po raz czwarty w tym roku znalazła się w fazie ćwierćfinałowej turnieju rangi WTA. Urodzona w Dornbirn tenisistka przegrała finał na Bali przed tygodniem ze Szwajcarką Patty Schnyder, a wcześniej została wyeliminowana w półfinale w Montrealu i w jednej czwartej finału w Auckland. W dzisiejszym meczu w Kantonie ograła Pauline Parmentier 6:2, 2:6, 6:3. Rozstawiona z numerem siódmym Francuzka od pierwszych minut nie miała kontroli nad przebiegiem meczu, tracąc kolejne gemy przy własnym podaniu. Seta zdobyła Paszek, ale aż cztery z sześciu wygranych przez nią gemów były break pointami. W drugiej odsłonie zawodniczka mieszkająca w Paryżu zrehabilitowała się, wykorzystując dwa z dwóch możliwych punktów na przełamanie. Wyrównała stan pojedynku. W trzecim secie dominowała już Austriaczka, która wygrywała najważniejsze wymiany i sukcesywnie powiększała swoją przewagę nad starszą o cztery lata koleżanką.

W innym z meczów drugiej rundy Wiera Zwonariowa bez problemów odprawiła "szczęśliwą przegraną" z eliminacji, Yi-Fan Xu 6:1, 7:6(4). Dla 22-latki z Chin był to dopiero drugi występ w głównym turnieju singlowym WTA w tym roku (w lutym po przejściu eliminacji przegrała w spotkaniu otwarcia z Anne Kremer). W pierwszym secie przewaga brązowej medalistki olimpijskiej z Pekinu była niepodważalna – Rosjanka straciła tylko jednego gema i było to jedyne zapisane na konto rywalki przełamanie w tej odsłonie. W dalszych gemach Xu zaczęła grać konsekwentniej i aż do tie-breaka drugiej partii prowadziła wyrównaną walkę. W dodatkowym gemie okazała się słabsza 4-7.

Leworęczna 18-latka Arantxa Rus, która w Kantonie przechodziła przez kwalifikacje, pokonała w drugiej rundzie Giselę Dulko, rozstawioną z numerem piątym, 6:4, 6:4. Dla Holenderki jest to pierwszy wygrany mecz w głównym turnieju WTA w tym sezonie. Aktualna mistrzyni juniorskiego Australian Open potrzebowała do zwycięstwa nieco ponad półtorej godziny. Faworyzowana Argentynka w każdej z dwóch partii przegrała stratą jednego przełamania. Rus popisała się ponadto skuteczniejszym podaniem i zapewniła sobie pierwszy w karierze udział w ćwierćfinale imprezy WTA.

Pary jednej czwartej finału WTA Kanton 2008 tworzą (od góry drabinki): Wiera Zwonariowa (1) i Karin Knapp, Jie Zheng (3) i Tamira Paszek, Shuai Peng (4) i Jill Craybas oraz Arantxa Rus (Q) i Camille Pin.

Wiera Zwonariowa (Rosja, 1) – Yi-Fan Xu (Chiny, LL) 6:1, 7:6(4)
Arantxa Rus (Holandia, Q) – Gisela Dulko (Argentyna, 5) 6:4, 6:4
Tamira Paszek (Austria) – Pauline Parmentier (Francja, 7) 6:2, 2:6, 6:3

Sprawdź komplet wyników turnieju w Kantonie!