Nastolatka z Austrii w finale na Bali

/ Michał Jaśniewicz , źródło: sonyericssonwtatour.com/commbanktennis.com, foto: Getty Images

Niespełna 18-letnia Tamira Paszek awansowała do finału turnieju Commonwealth Bank Tennis Classic na wyspie Bali. W dzisiejszym półfinale Austriaczka pokonała najwyżej rozstawioną w imprezie Daniele Hantuchovą 6:2, 5:7, 6:4. Drugą finalistką zawodów w Indonezji została Patty Schndyer, która pokonała Nadię Pietrową 7:5, 6:1.

Pojedynek Paszek i Hantuchovej okazał się niezwykle zaciętym, trwającym dwie godziny oraz trzydzieści trzy minuty, pojedynkiem. Pierwszy set przebiegał pod dyktando Austriaczki, która aż trzykrotnie przełamała turniejową jedynkę, raz tracąc własne podanie. W pierwszej fazie drugiej partii obie tenisistki wywalczyły po jednym breaku. W dwunastym gemie Hantuchova zdołała po raz drugi przełamać serwis młodszej rywalki, wykorzystując czwartego setbola.

Do decydującego seta obie tenisistki przystąpiły bardzo zmotywowane i przez długi czas pewnie wygrywały własne podanie. Kluczowym momentem okazał się gem dziewiąty, w którym Tamira Paszek wykorzystała pierwszego break point w partii, a po zmianie stron pewnie przypieczętowała zwycięstwo własnym podaniem.

„Nie poruszałam się najlepiej, zepsułam sporo returnów i serwis również nie najlepiej funkcjonował, bardzo ciężko przyszło mi więc to zwycięstwo,” przyznała po meczu Paszek, która w niedziele stanie przed szansą zdobycia swojego drugiego tytułu WTA Tour (w 2006 roku triumfowała w Portoroż). „Jestem naprawdę bardzo szczęśliwa, że udało mi się osiągnąć ten finał”.

O tytuł Austriaczka zagra z Patty Schnyder. Rozstawiona z numerem dwa Szwajcarka, która w ćwierćfinale wyeliminowała Martę Domachowską, dziś w siedemdziesiąt minut pokonała Nadię Pietrową 7:5, 6:1. Pochodząca z Bazylei tenisistka wykorzystała w tym pojedynku pięć z dziesięciu szans na przełamanie Rosjanki i obroniła cztery z pięciu break pointów przy własnym podaniu.

Leworęczna Patty Schnyder po raz czwarty z rzędu występuję na Bali. W 2005 oraz 2006 roku osiągnęła tu półfinał, a w ubiegłym roku przegrała w drugiej rundzie z rumuńską kwalifikantką Soraną Cristeą.