Faworytki przegrywają w Nowym Yorku

/ Michał Jaśniewicz , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

Dwie najwyżej rozstawione tenisistki przegrały w pierwszej rundzie turnieju Forest Hills Tennis Classic w Nowym Yorku. Pauline Parmentier (nr 1) uległa Chince Peng Shuai 3:6, 2:6. Marina Eraković nie sprostała natomiast Jamea’i Jackson. Swój pierwszy mecz w imprezie wygrała natomiast turniejowa czwórka – Hiszpanka Carla Suarez Navarro.

W dzielnicy Forest Hills w latach 1968-1978 rozgrywany był wielkoszlemowy US Open. Obecnie ma tu miejsce najmniejsza impreza tenisowa w kalendarzu WTA. Pula nagród turnieju wynosi 74 800 dolarów, w zmaganiach bierze udział szesnaście zawodniczek i nie rozgrywane są kwalifikacje oraz deble, co jest ewenementem w zawodach kobiecych.

Już w pierwszej rundzie doszło też w Forest Hills do dużych niespodzianek. Najwyżej rozstawiona w turnieju Francuzka Pauline Parmentier ugrała zaledwie pięć gemów w rywalizacji z Pehg Shuai. Mecz trwał osiemdziesiąt minut. Chinka przyleciała do Nowego Yorku prostu z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, gdzie przed własną publicznością przegrała w drugiej rundzie z inną reprezentantką Francji – Alize Cornet. W ćwierćfinale Peng Shuai zagra z Rosjanką Wierą Duszewiną, która we wtorek pokonała Sofię Arvidsson 6:2, 6:2.

Największą niespodzianką dnia było jednak zwycięstwo Jamea’i Jackson nad Mariną Eraković. Czarnoskóra Amerykanka w 2006 roku była w pierwszej pięćdziesiątce rankingu. Doznała jednak poważnej kontuzji nadgarstka i zmuszona była przejść operację. W efekcie spadła do czwartej setki rankingu. W rywalizacji z Nowozelandką 22-letania Jackson wygrała pierwszego seta w tie breaku 7:4. W drugiej partii Eraković prowadziła już 5:3. Amerykanka wygrała jednak cztery kolejne gemy, broniąc po drodze dwa setbole.

W ćwierćfinale Jamea Jackson zagra z Lucie Safarovą. Czeszka rozegrała szalenie zacięte spotkanie z reprezentantką Uzbekistanu Akgul Amanmuradovą, wygrywając 6:7(11), 6:3, 6:3.