Diemientiewa mistrzynią olimpijską!

/ Tomasz Krasoń , źródło: beijing2008.cn, foto: pkol.pl

Jelena Diemientiewa wygrała finał olimpijskiego turnieju singlistek i wywalczyła złoty medal. W pokonanym polu pozostawiła swoją rodaczkę Dinarę Safinę. Finałowe spotkanie Rosjanek zakończyło się wynikiem 3:6, 7:5, 6:3 na korzyść Diemientiewej, dla której jest to drugi medal olimpijski w karierze. Brązowy medal padł łupem Wiery Zwonariowej.

Początek spotkania finałowego był dość nerwowy, gdyż tenisistki miały problemy z wygraniem własnego podania. Pierwsza dokonała tej sztuki Safina, obejmując prowadzenie 3:2. Potem ponownie zdobyła breaka, utrzymała przewagę i wygrała seta 6:3 po 36 minutach gry. 26-letnia Diemientiewa nie poddała się i na początku drugiej partii przystąpiła do zdecydowanej ofensywy. Jednak szybko roztrwoniła przewagę trzech gemów i o losie seta musiała zadecydować końcówka. Rozstawiona z „piątką” moskwianka przełamała młodszą o 4 lata rodaczkę i triumfowała 7:5. W trzecim secie dwukrotna finalistka imprez wielkoszlemowych poszła za ciosem i wygrała dwa pierwsze gemy. Break z początku partii okazał się decydujący, gdyż Safina nie była w stanie odwrócić losów spotkania. Diemientiewa wprawdzie przegrywała własne gemy serwisowe, ale każdą stratę kontrowała szybkim rebreakiem. Trwające 2 godziny i 34 minuty spotkanie zakończyło się rezultatem 3:6, 7:5, 6:3.

W całym meczu Jelena Diemientiewa nadspodziewanie dobrze serwowała. Na drodze do olimpijskiego złota stanęły jej zaledwie 3 podwójne błędy serwisowe. Triumfatorka igrzysk w Pekinie odnotowała więcej kończących uderzeń, zwłaszcza z forhendu.

Rozstawiona z „piątką” Diemientiewa nie była faworytką spotkania finałowego. Turniejowa „szóstka” Dinara Safina miała niesamowitą serię zwycięstw. Wygrała bowiem imprezy w Montrealu i Los Angeles, a od maja tego roku pokonano ją zaledwie trzykrotnie. Diemientiewa okazała się pierwszą zawodniczką, która ograła Safinę podczas letniego sezonu na kortach twardych. Olimpijskie złoto to jeden z największych sukcesów w karierze 26-letniej moskwianki. Dotychczas Diemientiewa osiągnęła finały US Open i Roland Garros w 2004, wygrała 9 imprez z cyklu WTA oraz była klasyfikowana na 4. pozycji w rankingu. W tym roku Jelena triumfowała w Dubaju oraz dotarła do półfinału Wimbledonu.

Przed ośmioma laty w Sydney Jelena Diemientiewa zdobyła srebrny medal. W finale pokonała ją Venus Williams. W Pekinie Rosjanka wyeliminowała m.in. Serenę Williams, Caroline Wozniacki i Wierę Zwonariową

Brąz Igrzysk Olimpijskich w Pekinie przypadł innej Rosjance Wierze Zwonariowej. 24-letnia moskwianka dość pewnie pokonała Chinkę Na Li. Pierwsza odsłona przebiegała pod dyktando turniejowej „dziewiątki”, Wiery Zwonariowej, która nie oddała 26-letniej reprezentantce gospodarzy nawet gema. W drugiej odsłonie toczyła się bardziej wyrównana walka, ale w końcówce górą była wyżej notowana Rosjanka, która triumfowała 7:5.

To pierwszy przypadek w historii ery open, aby wszystkie medalistki turnieju olimpijskiego kobiet pochodziły z tego samego kraje.

Triumfatorka turnieju zyskała 353 punkty do rankingu WTA, wicemistrzyni olimpijska 245, a zdobywczyni brązowego krążka 175 oczek do klasyfikacji tenisistek.