Marie zdominowały Barcelonę

/ Anna Wilma , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

Hiszpanka Maria Jose Martinez Sanchez i Rosjanka Maria Kirilenko awansowały do finałowej rozgrywki profesjonalnego turnieju w Barcelonie. Pierwsza z tenisistek, grająca z dziką kartą, wyeliminowała w półfinale swoją rodaczkę, Nurię Llagostreę Vives 2:6, 6:3, 6:1. Druga pokonała Francuzkę Stephanie Cohen – Aloro 7:5, 6:3.

Pierwsza dwie półfinalistki, Martinez Sanchez i Llagostrea Vives to w Barcelonie także… para deblowa! Hiszpanki przeszły do finału gry podwójnej jako rozstawione z numerem pierwszym, ale uległy w nim dwóm innym swoim rodaczkom, niżej notowanym w rankingu WTA. Tym sposobem Lourdes Dominguez Lino i Arantxa Parra Santonja stały się posiadaczkami kolejnych tytułów w zawodowych rozgrywkach. Dla Dominguez to pierwsza deblowa wygrana od 2007 roku, a trzecia w całej karierze. Identycznie sprawa wygląda w przypadku Santonji.

Deblowe partnerki stoczyły trzysetowy pojedynek, którego stawką był awans do decydującego meczu konkurencji singlowej. Klasyfikowana na 140 miejscu w rankingu Martinez Sanchez była w pierwszym secie cieniem dla Vives (102 WTA), która straciła tylko dwa gemy, w tym jednego przy własnym podaniu. Leworęcznej Marii udało się odwrócić losy konfrontacji w drugiej odsłonie, kiedy to zyskała nad rywalką przewagę breaka. Seta rozstrzygnęła wynikiem 6:3. Trzecia partia okazała się już tylko formalnością, a możliwości Vives sięgnęły zapisania na swoje konto jednego gema. Wynik meczu: 2:6, 6:3, 6:1. Sanchez po raz pierwszy w karierze awansowała do finału turnieju WTA.

W finale Maria Jose Martinez Sanchez spotka się ze swoją imienniczką, Marią Kirilenko. Rozstawiona z numerem drugim moskwianka nie miała większych problemów z ograniem Stephanie Cohen – Aloro (94 WTA). Urodzona w Paryżu Francuzka nawiązała wyrównaną walkę tylko w pierwszym secie, ale Kirilenko w końcówce wykorzystała dwie z licznych możliwości przełamania Aloro, by triumfować 7:5. W drugiej odsłonie Stephanie ugrała trzy gemy, ale tylko jednego z nich po własnym serwisie. Kirilenko po godzinie i czterdziestu trzech minutach, wynikiem 7:5, 6:3, awansowała do finału. Uczyniła to szósty raz w karierze, drugi w tym sezonie (poprzednio w Estoril, gdzie zwyciężyła).

Konfrontacja finałowa będzie drugą pomiędzy Marią z Hiszpanii a Marią z Rosji. Co ciekawe, w ich meczu w 2003 roku w Galatinie lepsza okazała się Martinez Sanchez 6:3, 6:2.

Półfinały singla
Maria Kirilenko (Rosja, 2) – Stephanie Cohen – Aloro (Francja) 7:5, 6:3
Maria Jose Martinez Sanchez (Hiszpania, WC) – Nuria Llagostrea Vives (Hiszpania) 2:6, 6:3, 6:1