68 niewymuszonych błędów Szarapowej!

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: rolandgarros.com, foto: rolandgarros.com

W erze „Open” jeszcze żadna najwyżej rozstawiona tenisistka nie odpadła w pierwszej rundzie French Open. Nie stanie się to także w tym roku, chociaż Maria Szarapowa była o dwie piłki od porażki z Jewgienią Rodiną. Mimo że „Masza” popełniła aż 68 (!) niewymuszonych błędów, w tym 17 (!) podwójnych serwisowych, wymęczyła zwycięstwo i awansowała do drugiej rundy.

Nikt się chyba nie spodziewał, że aktualna liderka światowego rankingu będzie miała takie problemy z wygraniem spotkania ze sklasyfikowaną na 103. miejscu 19-letnią rodaczką. Jej potyczka z Rodiną była totalną grą pomyłek. Obie zawodniczki łącznie zanotowały aż 96 błędów, przy ledwie 13 piłkach wygrywających! Pomimo tych „kosmicznych” statystyk faworytka wygrała spotkanie.

Pierwszy set nie zapowiadał takiej morderczej walki. Szarapowa pewnie zwyciężyła do jednego. Jednak już w drugiej partii zaczęła popełniać więcej błędów, a rywalka to wykorzystywała i wyrównała na 1:1, wygrywając partię 6:3. Decydująca odsłona była niesamowitą wojną nerwów. Trwała ona godzinę i dziewięć minut. Rodina była o krok od sprawienia wielkiej sensacji. Zaledwie dwie piłki dzieliły ją od wyeliminowania z turnieju numeru jeden. Tak się jednak nie stało. Szarapowa się pozbierała i w ostatnich fragmentach zachowała zimną krew, zwyciężając ostatecznie 6:1, 3:6, 8:6.

Nie powiodło się z kolei finalistce zeszłorocznego Wimbledonu Marion Bartoli. Francuzka, ku niezdowoleniu paryskiej publiczności, uległa w pierwszej rundzie Casey Dellacqua. Trzysetowe spotkanie trwało nieco ponad dwie godziny, ale tylko w pierwszej partii rozstawiona z dziewiątką faworytka gospodarzy miała coś do powiedzenia, wygrywając w tiebreaku. Druga i trzecia odsłona przebiegały już pod dyktando Australijki. Obie tenisistki sporo psuły i mało było ładnych i efektownych akcji. Dellacqa popełniła 46 niewymuszonych błędów, ale zanotowała też 14 piłek wygrywających. Francuzka z kolei myliła się 32 razy, ale miała jedynie 9 zagrań kończących.