Po raz siódmy z Pironkową

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: wtatour.com

Sprawczynią największej niespodzianki czwartego dnia imprezy Istanbul Cup została Akgul Amanmuradowa. 23-letnia Uzbeczka pokonała 7:6(0), 1:6, 6:4 turniejową „trójkę”, Nadię Pietrową. Awans do półfinału wywalczyły także Jelena Diemientiewa i Cwetana Pironkowa.

Pierwszym spotkaniem dnia na korcie centralnym był pojedynek Nadii Pietrowej z Akgul Amanmuradową. Mecz rozpoczął się od wyraźnego prowadzenia faworyzowanej Rosjanki, która doprowadziła do stanu 5:1. Nie dała jednak rady przypieczętować zwycięstwa w pierwszym secie i 23-letnia Uzbeczka odrobiła straty, doprowadziła do tie-breaka i pewnie go wygrała, nie oddając 25-letniej Pietrowej ani jednego punktu. W drugiej odsłonie notowana na 28 pozycji w rankingu WTA Rosjanka nie popełniła błędu z poprzedniej partii, wykorzystując uzyskaną przewagę. O losach meczu musiał zadecydować trzeci set, w którym jedynego breaka zdobyła Amanmuradowa, dzięki czemu wygrała spotkanie po 2 godzinach i 19 minutach gry. Dla Uzbeczki jest to drugi tegoroczny półfinał turnieju WTA. Wcześniej dotarła do tej fazy zawodów w Pattayi.

Kolejną rywalką Amanmuradowej będzie rozstawiona z jedynką Jelena Diemientiewa. Klasyfikowana na 7 pozycji w rankingu WTA Rosjanka pokonała 6:1, 6:4 Amerykankę Jill Craybas. Całe spotkanie przebiegało po myśli 26-letniej moskwianki, dla której był to już dwudziesty drugi wygrany mecz w tym sezonie.

Przeciwniczką Agnieszki Radwańskiej w walce o finał turnieju w Stambule będzie Bułgarka Cwetana Pironkowa. 20-latka z Płowdiw pokonała po niezwykle zaciętym meczu Białorusinkę Olgę Goworcową. Spotkanie wprawdzie zakończyło się w dwóch setach, ale trwało aż 2 godziny i 24 minuty. Obie partie tego pojedynku zakończyły się tie-breakami. Pierwszego Pironkowa wygrała do czterech, a drugiego do dwóch. Półfinałowa konfrontacja Agnieszki Radwańskiej z pierwszą rakietą Bułgarii będzie siódmym pojedynkiem tych zawodniczek. Bilans dotychczasowych spotkań jest korzystny dla Polki, która prowadzi 5:1. Cwetana Pironkowa jedyne zwycięstwo odniosła w sezonie 2007 w Paryżu. Ich ostatni pojedynek miał miejsce w Sztokholmie i Radwańska wygrała go 6:4, 6:3.