Lugano. Zwycięski powrót Kuzniecowej

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

Do drugiej rundy Samsung Open presented by Cornèr awansowała Swietłana Kuzniecowa. Rosjanka, która wróciła do rywalizacji po półrocznej przerwie, w trzech setach wygrała z Jekateriną Aleksandrową.

Dwukrotna mistrzyni wielkoszlemowa ostatni mecz rozegrała we wrześniu zeszłego roku w Kantonie. W pierwszej partii była wiceliderka światowego rankingu grała bardzo nerwowo i popełniała sporo niewymuszonych błędów. Młodsza z Rosjanek potrafiła to wykorzystać, dwukrotnie odebrała podanie bardziej utytułowanej rywalce i pewnie objęła prowadzenie 1:0 w meczu. W drugiej odsłonie pojedynku Kuzniecowa zaprezentowała się już zdecydowanie lepiej, od 2:2 wygrała cztery kolejne gemy i wyrównała stan rywalizacji. 33-latka urodzona w Sankt Petersburgu dobrze rozpoczęła również decydującą partię i wyszła na prowadzanie 3:0 i 5:3. Aleksandrowa nie zamierzała się jednak poddawać, rzutem na taśmę odrobiła straty i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. Tę dodatkową rozgrywkę lepiej rozpoczęła bardziej doświadczona z zawodniczek, która odskoczyła na 6:2. Turniejowa „szóstka” obroniła cztery piłki meczowe z rzędu, ale przy piątej musiała już skapitulować i po 2 godzinach i 22 minutach walki Swietłana Kuzniecowa mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

W poniedziałek do drugiej rundy zawodów awansowały również Alison Van Uytvanck, Viktorija Golubic oraz Sorana Cirstea.

Pierwsza runda singla
Alison Van Uytvanck (Belgia, 4) – Tereza Smitkova (Czechy) 6:2 0:6 6:4
Swiełana Kuzniecowa (Rosja, WC) – Jekaterina Aleksandrowa (Rosja, 6) 3:6 6:2 7:6(6)
Viktorija Golubic (Szwajcaria) – Arantxa Rus (Holandia) 3:6 7:6(5) 6:2
Sorana Cirstea (Rumunia) – Mona Barthel (Niemcy) 6:7(6) 6:2 6:4