Indian Wells. Nastolatki w natarciu

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

We wtorek jako pierwsze w ćwierćfinale BNP Paribas Open zameldowały się Garbine Muguruza, Bianca Andreescu oraz Marketa Vondrousova, która sprawiła sporą niespodziankę i wyeliminowała Simonę Halep.

Rumuńsko-czeski pojedynek rozpoczął się od pięciu przełamań z rzędu. Jako pierwsza sytuację na korcie opanowała reprezentantka naszych południowych sąsiadów, która najpierw utrzymała w końcu podanie, a chwilę później dołożyła kolejnego „breaka” i objęła prowadzenie 1:0 w meczu. W drugiej partii do głosu doszła turniejowa „dwójka”, która zwyciężyła z przewagą jednego przełamania, ale w decydującej odsłonie spotkania ponownie górą była Vondrousova, która po godzinie i 39 minutach walki odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo nad zawodniczką z czołowej „dziestątki” rankingu.

Do najlepszej ósemki turnieju awansowała również Garbine Muguruza, która w trzech setach pokonała Kiki Bertens. W pierwszej partii Hiszpanka dwukrotnie prowadziła z przewagą przełamania i miała okazję, żeby zakończyć seta przy pomocy własnego serwisu, ale w końcówce więcej zimnej krwi zachowała Holenderka. Tenisistka z Półwyspu Apenińskiego nie przejęła się jednak tym niepowodzeniem i błyskawicznie doprowadziła do wyrównania, w drugim secie oddając rywalce tylko jedne gema. W decydującej odsłonie meczu walka ponownie była niezwykle wyrównana. O jej losach zadecydowało przełamanie, które dwukrotna mistrzyni wielkoszlemowa zdobyła w dziesiątym gemie.

Muguruza o półfinał powalczy z rewelacją sezonu, Biancą Andreescu. 18-letnia Kanadyjka, która w tym roku wygrała 25 z 28 pojedynków, wyeliminowała rozstawioną z numerem 18, Wang Qiang.

Myślę, że pewność siebie jest najważniejsza dla zawodnika – wyjaśniła po meczu reprezentantka Kraju Klonowego Liścia. – Jeśli ufasz swoim uderzeniom, jeśli ufasz swojej grze, dobre rzeczy będą ci się przytrafiać. Myślę, że właśnie w takiej sytuacji jestem teraz ja.

Andreescu w ćwierćfinale zmierzy się ze zwyciężczynią pojedynku Eliny Switoliny i Ashleigh Barty.