Sydney. Barty eliminuje kolejną faworytkę

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Ashleigh Barty nie przestaje zachwycać. Tym razem Australijka okazała się lepsza od Kiki Bertens i zameldowała się w finale Sydney International drugi rok z rzędu. Jej przeciwniczką w walce o tytuł będzie Petra Kvitova, która straciła zaledwie trzy gemy w starciu z Aliaksandrą Sasnowicz.

Ten tydzień układa się dla Ashleigh Barty niezwykle pomyślnie. W pierwszych dwóch rundach pokonała mistrzynie Roland Garros – Jelenę Ostapenko i Simonę Halep, a następnie wyeliminowała turniejową „10” Elise Mertens. Sposobu na Australijkę nie znalazła też Kiki Bertens, choć Holenderka jest jedyną zawodniczką, która urwała Barty seta w tym tygodniu.

Początek pojedynku zapowiadał zaciętą batalię i taka właśnie była. W partii otwarcia tenisistki wymieniły się po jednym przełamaniu, jednak żadna nie mogła zdobyć większej przewagi. Dopiero w tie-breaku na prowadzenie 4:1 wyszła reprezentantka gospodarzy, ale wtedy świetną grą popisała się Bertens, zdobywając sześć punktów z rzędu i kończąc seta.

Taki obrót spraw nie podłamał Barty. Konsekwentnie grała swój tenis i starała się narzucać warunki gry. Opłaciło się to w piątym gemie, kiedy przełamała rywalkę. Tej przewagi nie oddała do końca seta i wyrównała stan pojedynku.

W decydującej partii tenisistki skupiły się na utrzymywaniu własnych podań. Udało im się to przez dziesięć gemów. Przy stanie 5:5 presji nie wytrzymała turniejowa „7”, a Barty perfekcyjnie to wykorzystała.

To drugi z rzędu finał dla 22-latki z Ipswich. W tamtym roku w meczu o tytuł uległa Angelique Kerber. Tym razem skrzyżuje rakiety z ćwierćfinałową pogromczynią Niemki – Petrą Kvitovą.

Czeszka przez turniej idzie, jak burza. Nie straciła jeszcze seta, a półfinałowej rywalce oddała zaledwie trzy gemy. Aliaksandra Sasnowicz nie była w stanie znaleźć sposobu na tak dysponowaną przeciwniczkę. Kvitova grała ofensywnie, szczególnie groźny był jej backhand. Tym samym w 66 minut poradziła sobie z Białorusinką i w sobotę powalczy o 26. tytuł w karierze.