WTA Finals. Pliszkova pierwszą półfinalistką

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Karolina Pliszkova pokonała w dwóch setach Petrę Kvitovą i zapewniła sobie udział w półfinale WTA Finals 2018. Tym samym wyrównała rezultat sprzed roku. Starsza z Czeszek wyjedzie z Singapuru bez zwycięstwa.

Karolina Pliszkova grała w czwartek o podwójną stawkę – awans do półfinału i premierowe zwycięstwo nad Petrą Kvitovą. Tak też się stało i młodsza z Czeszek znalazła się w 1/2 finału. Tym samym powtórzyła osiągniecie z ubiegłego roku, kiedy to znalazła się w najlepszej „czwórce” turnieju. Wtedy przegrała z Caroline Wozniacki. Dunka jeszcze nie ma pewnego miejsca w kolejnej fazie imprezy. Musi ona wygrać z Eliną Switoliną w dwóch setach, co oznacza, że jeśli Ukraina zdobędzie choćby jedną partię, znajdzie się w półfinale.

Pliszkova rozpoczęła pojedynek bardzo dobrze. Szybko wygrała cztery gemy, a Kvitova zdobyła w nich zaledwie pięć punktów. Turniejowa „siódemka” grała ofensywnie i dominowała na korcie, a rywalka nie potrafiła znaleźć rytmu gry. Popełniała dużo błędów, a wizja udziału w półfinale coraz szybciej się oddalała. Kvitova zerwała się do walki w partii otwarcia i zdobyła dwa gemy z rzędu po zaciętej grze. Pliszkova nie straciła jednak koncentracji, a chwilowa poprawa ze strony przeciwniczki nie wyprowadziła jej z równowagi. Pewnie zmierzała ku zwycięstwu w pierwszym secie i po 42 minutach to osiągnęła. Tym samym dwukrotna mistrzyni Wimbledonu straciła szanse na wyjście z grupy.

Pozostało już tylko walczyć o honorową wygraną. Czeska rakieta numer jeden wyglądała na bardziej rozluźnioną i zaczęła trafiać więcej ryzykownych uderzeń. Mogła też polegać na serwisie, co w efekcie pozwoliło na objęcie prowadzenia 3:0. Wtedy pojawiło się trochę nierównej gry z obu stron i nastąpiła seria przełamań. Od momentu 4:2 dla Kvitovej nie wygrała już ona gema. Pliszkova była zdeterminowana, by nie stracić seta i jeszcze pewniej zaczęła uderzać.

Tym samym finalistka US Open 2016 zanotowała pierwsze zwycięstwo nad Kvitovą i w sobotę stanie przed szansą awansu do finału.