Luksemburg. Bencic zatrzymała rozpędzoną 18-latkę

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

O tytuł w turnieju BGL BNP Paribas Luxembourg Open zagrają Julia Goerges i Belinda Bencic. Obie na awans do finału musiały solidnie zapracować. Szwajcarka pokonała Dajanę Jastremską, a turniejowa „jedynka” Eugenie Bouchard.

Jako pierwsze na korcie pojawiły się Niemka i 24-latka urodzona w Montrealu. Spotkanie lepiej rozpoczęła Kanadyjka, która odebrała podanie rywalce w czwartym gemie, dzięki czemu kilkanaście minut później prowadziła już 5:2. Reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów w ostatniej chwili zdołała jednak odrobić stratę i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce Bouchard od stanu 3:3 wygrała cztery kolejne punkty i objęła prowadzenie 1:0 w meczu. W drugiej odsłonie pojedynku zawodniczka z Kraju Klonowego Liścia dwukrotnie wychodziła na prowadzenie z przewagą „breaka”, ale Goerges za każdym razem odrabiała stratę. Od stanu 3:5 niemiecka tenisistka wygrała cztery kolejne gemy i wyrównała stan rywalizacji. W decydującej partii tenisistka rozstawiona z numerem 1 poszła za ciosem i oddała przeciwniczce już tylko jednego gema.

Julia Goerges w finałowym pojedynku zmierzy się z Belindą Bencic, która po 2 godzinach i 21 minutach walki okazała się lepsza od Dajany Jastremskiej. W pierwszym secie warunki na korcie dyktowała młodsza rodaczka Martiny Hingis, ale w drugim z przewagą jednego przełamania zwyciężyła 18-letnia mistrzyni z Hongkongu. Zdecydowanie najwięcej emocji dostarczyła decydująca odsłona meczu. Ukrainka, dzięki odważnej, bezkompromisowej grze, dwukrotnie wychodziła w niej na prowadzenie z przewagą „breaka”, ale reprezentantce Szwajcarii za każdym razem udawało się odrobić stratę i losach spotkania musiał rozstrzygnąć „trzynasty gem”. W tie-breaku obie zawodniczki walczyła jak o życie i zaprezentowały kibicom kilka spektakularnych wymian. W końcówce ręka zadrżała Jastremskiej, która w ostatnich akcjach dwukrotnie pomyliła się z forhandu i po ośmiu zwycięstwach z rzędu zeszła z kortu pokonana.

W sobotę Belinda Bencic i Julia Goerges zmierzą się ze sobą po raz trzeci. W bilansie spotkań jest remis 1:1, ale oba pojedynki odbyły się w 2015 roku. Szwajcarka ma na koncie dwa zwycięstwa w imprezach z cyklu WTA, a Niemka powalczy o szósty taki tytuł.