Kuzi zatrzymana przez 18-latkę

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: wtatour.com

Ze zmiennym szczęściem walczyły Rosjanki czwartego dnia turnieju Internazionali BNL D’Italia w Rzymie. Poza Anną Czakwetadze, która wyeliminowała Agnieszkę Radwańską, awans zapewniła sobie także Maria Szarapowa (nr 2). Czwartek był mniej udany dla Wiery Zwonariowej, pokonanej przez Venus Williams, i Swietłany Kuzniecowej, której porażkę można uznać za niespodziankę dnia. Pogromczynią turniejowej „trójki” okazała się francuska kwalifikantka Alize Cornet. Bez problemów awans wywalczyły faworytki imprezy w Rzymie, Serena Williams i Jelena Janković.

Ciekawy przebieg miało spotkanie Marii Szarapowej z Caroline Wozniacki. 21-letnia Rosjanka pokonała Dunkę polskiego pochodzenia 6:4, 7:6(3). W drugiej odsłonie 17-latka z Odense prowadziła już nawet 4:1, gdy mistrzyni Australian Open zaczęła odrabiać starty. Pogoń za młodszą rywalką okazała się skuteczna i po 1 godzinie i 54 minutach wiceliderka światowego rankingu mogła cieszyć się z awansu do ćwierćfinału. Szarapowa pokonała Wozniacki po raz drugi w tym sezonie. Teraz spotka się ze Szwajcarką Patty Schnyder, która po dramatycznym boju wygrała z Marion Bartoli.

Awans do ćwierćfinału zapewniły sobie także siostry Williams. Trudniejsza przeprawę miała ta starsza, Venus, która walczyła z rozstawioną z „dziesiątką”, Wierą Zwonariową. 27-letnia Amerykanka wygrała 7:5, 6:2, mając w obu setach doskonałą skuteczność przy break-pointach. Drogę do ćwierćfinału przetarła siostrze Serena, która wcześniej na korcie centralnym obiektu Foro Italico odprawiła Włoszkę Sarę Errani. Turniejowa „piątka” wyeliminowała grająca z „dziką kartą” 21-latką, wygrywając pewnie 6:4, 6:3.

Za niespodziankę dnia można uznać porażkę Swietłany Kuzniecowej. Rosjanka, która w rankingu WTA klasyfikowana jest na 5 pozycji, przegrała z francuską kwalifikantką Alize Cornet. 18-latka z Nicei pewnie triumfowała 6:2, 6:4, a na korcie nie było widać olbrzymich różnic istniejących pomiędzy tymi zawodniczkami. Kuzniecowa jest starsza, wyżej notowana, silniejsza, wygrała więcej zawodowych imprez, a na korcie zarobiła więcej pieniędzy. W czwartkowym spotkaniu to jednak Cornet zagrała jak mistrzyni turnieju wielkoszlemowego i wyeliminowała utytułowaną Rosjankę w trzeciej rundzie. Kolejną rywalką Francuzki będzie młodsza z sióstr Williams, Serena.

Najmniej kłopotów z wywalczeniem awansu miała Serbka Jelena Janković. 23-latka z Belgradu pokonała 6:1, 6:1 Rosjankę Marię Kirilenko, a spotkanie trwało zaledwie 1 godzinę i 4 minuty. Faworyzowana Serbka oddała rywalce tylko 2 gemy, nie tracąc w całym meczu własnego podania. Kolejną przeszkodą na drodze Serbki do obrony tytułu będzie Venus Williams.