Wuhan. Spadające gwiazdy

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W środę poznaliśmy osiem najlepszych tenisistek Dongfeng Motor Wuhan Open. O półfinał turnieju powalczy tylko jedna rozstawiona tenisistka, Ashleigh Barty, która wyeliminowała Angelique Kerber. Odpadły także Caroline Wozniacki i Garbine Muguruza.

Australijka, która rok temu wystąpiła w Wuhanie w finale, dobrze rozpoczęła spotkanie przeciwko turniejowej „trójce” i wyszła na prowadzenie 5:2. Niemka zdołała wyrównać, ale w końcówce więcej zimnej krwi zachowała zawodniczka z Antypodów i to ona objęła prowadzenie 1:0 w meczu. W drugiej odsłonie pojedynku Niemka nie była w stanie przeciwstawić się już młodszej rywalce i urwała tylko jednego gema.

Przeciwko niej zawsze gra się bardzo trudno – przyznała w pomeczowym wywiadzie na korcie Barty. – Ona jest jedną z najlepszych tenisistek na świecie, więc musisz wyjść na kort, dobrze się bawić i spróbować zagrać najlepiej jak potrafisz.

Reprezentantka Australii zmierzy się teraz z Anastazją Pawluczenkową. Rosjanka przegrała pierwszego seta z Petrą Kvitovą, ale w dwóch kolejnych była już lepsza od dwukrotnej mistrzyni Wimbledonu.

Z turniejem pożegnała się również Caroline Wozniacki, którą za "burtę" wyrzuciła Monica Puig. Początek pojedynku przebiegał pod dyktando Dunki, która odskoczyła na 3:0 i miała dwie piłki na podwyższenie prowadzenia. Portorykanka zdołała jednak przełamać rywalkę, a kilkanaście minut później wyszła na prowadzenie 4:3. W jedenastym gemie złota medalistka z Rio miała piłkę setową, ale turniejowa „dwójka” się wybroniła i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce 24-latka z San Juan wyszła na prowadzenie 6:3, ale mistrzyni Australian Open zdołała doprowadzić do wyrównania. Później gra toczyła się na przewagi, a obie zawodniczki miały okazje na zakończenie seta. Wojnę nerwów 12:10 wygrała Puig. Druga odsłona pojedynku miała bardzo podobny przebieg. Wozniacki odskoczyła na 3:1 i miała dwie piłki na 4:1, ale ich nie wykorzystała. Reprezentantka Portoryko odrobiła stratę, a w wyrównanej końcówce rozstrzygnęła partię na swoją korzyść.

Kolejną rywalką tenisistki z Ameryki Środkowej będzie Wang Qiang. Ostatnia z przedstawicielek gospodarzy w dwóch setach pokonała Darię Gavrilovą.

W imprezie nie ma już także Garbine Muguruzy. Hiszpanka w pierwszej partii pojedynku z Kateriną Siniakovą prowadziła 5:1, a w jedenastym gemie miała piłkę setową, ale w tie-breaku szalę zwycięstwa przechyliła na swoją stronę Czeszka. Drugą odsłonę spotkania również lepiej rozpoczęła dwukrotna mistrzyni wielkoszlemowa, która wyszła na prowadzenie 4:2, ale w tie-breaku ponownie lepsza była 22-latka urodzona w miejscowości Hradec Kralove.

Reprezentantka naszych południowych sąsiadów o półfinał powalczy z Anett Kontaveit. Estonka wyrzuciła z turnieju Zhang Shaui.

W ćwierćfinale wystąpią również Dominika Cibulkova i Aryna Sabałenka. Słowaczka w dwóch setach wygrała z Darią Kasatkiną, a reprezentantka Białorusi bez większych problemów poradziła sobie z amerykańską kwalifikantką, Sofią Kenin.