Tokio. Obrończyni tytułu odpada na starcie

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Caroline Wozniacki nie zdobędzie tytułu Toray Pan Pacifiv Open trzeci raz z rzędu. Turniejowa „jedynka” musiała uznać wyższość Camili Giorgi. Małą niespodziankę sprawiła też Wiktoria Azarenka, która pokonała Ashleigh Barty. Do 1/4 finału awansowały jeszcze Barbora Strycova i Donna Vekić.

Wozniacki w pierwszej rundzie miała „wolny los”, a więc mecz z Giorgi był jej pierwszym od czasu US Open, gdzie odpadła w drugiej rundzie z Łesią Curenko. Początek spotkania zdecydowanie należał do Włoszki, która przełamała rywalkę dwukrotnie i wyszła na prowadzenie 4:1. Giorgi prowadziła grę, zagrywała ofensywne forehandy, a Dunka nie potrafiła odnaleźć swojego rytmu. Tym samym partia otwarcia padła łupem tenisistki z Maceraty.

Druga odsłona miała już nieco inny przebieg. Wozniacki zaczęła grać regularniej i ani razu nie dała się przełamać rywalce, mimo że ta miała 9 szans. Po zaciętym początku seta, zdecydowaną przewagę zyskała była liderka światowego rankingu. Kluczem do zwycięstwa w tej partii był return, Włoszka dobrze serwowała pierwszym podaniem, jednak nie wystarczyło ono, by zatrzymać przeciwniczkę.

Wydawało się, że Wozniacki opanowała sytuację i spokojnie będzie zmierzała po zwycięstwo, szczególnie, że w decydującym secie wyszła na prowadzenie 2:0. Giorgi jednak nie poddała się, zaczęła więcej trafiać ryzykownymi zagraniami, odrobiła straty i wygrała 6 z ostatnich 8 gemów. W efekcie to ona świętowała wejście do ćwierćfinału, a Dunka nie zdobędzie trzeciego tytułu w stolicy Japonii. Dla Włoszki to najwększe zwyciestwo w karierze i pierwsze nad zawodniczką z Top 10 od 2015 roku i wygranej w Katowicach z Agnieszką Radwańską.

Powody do radości ma także Wiktoria Azarenka, która po solidnym meczu pokonała Ashleigh Barty. To piąte zwycięstwo Białorusinki z tenisistką z Top 20 od powrotu na światowe korty. Dwukrotna mistrzyni Australian Open kontrolowała cały czas przebieg spotkania i nie pozwoliła Australijce na wykorzystanie swoich atutów.

Grałam lepiej niż w pierwszej rundzie – oceniła Azarenka. – Czuję, że dzisiaj wszystko było pod moją kontrolą, a moje uderzenie idealnie znajdowały kort. Mój return też był dziś lepszy – cieszyła się tenisistka z Mińska, która w ćwierćfinale powalczy z Giorgi.

Do najlepszej ósemki awansowały też w czwartek Donna Vekić i Barbora Strycova. Chorwatka pokonała Johannę Kontę w dwóch setach, mimo że Brytyjka prowadziła już 5:3 w drugiej partii. Czeszka natomiast stoczyła zacięty bój z Anett Kontaveit i po ponad 3 godzinach mogła zejść z kortu jako zwyciężczyni.

Strycova zagra w kolejnym meczu z Naomi Osaką, a Vekić zmierzy się z Caroline Garcią.

Camila Giorgi (Włochy) – Caroline Wozniacki (Dania, 1, WC) 6:2, 2:6, 6:4
Wiktoria Azarenka (Białoruś, WC) – Ashleigh Barty (Australia, 7) 6:4, 6:2
Barbora Strycova (Czechy, 8) – Anett Kontaveit (Estonia)7:6 (5), 3:6, 7:5
Donna Vekić (Chorwacja) – Johanna Konta (Wielka Brytania) 6:3, 7:5