US Open. Osaka lepsza w pojedynku młodych bombardierek

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W poniedziałek jako pierwsze do ćwierćfinału nowojorskiej imprezy awansowały Madison Keys i Naomi Osaka. Amerykanka nie dała szans Dominice Cibulkovej, ale Japonka w trzech setach pokonała Arynę Sabałenkę.

Jako pierwsze na korcie pojawiły się reprezentantka Stanów Zjednoczonych i Słowaczka. Faworytka gospodarzy rozpoczęła spotkanie jak burza i szybko wygrała pierwszego seta 6:1, a w drugim wyszła na prowadzenie 2:0. W tym momencie ubiegłorocznej finalistce przytrafił przestój w grze. 29-latka urodzona w Bratysławie potrafiła wykorzystać chwilę słabości rywalki i wygrała trzy gemy z rzędu. Keys szybko wróciła jednak na najwyższe obroty, wygrała cztery gemy z rzędu i awansowała do trzeciego w tym roku, a szóstego w karierze wielkoszlemowego ćwierćfinału.

Amerykanka o półfinał zagra z Marią Szarapową lub Carlą Suarez Navarro.

Pewne miejsce w najlepszej ósemce tegorocznej edycji US Open ma już również Naomi Osaka, która po emocjonującym spotkaniu pokonała Arynę Sabałenkę. W pierwszej partii pojedynku dwóch młodych, bardzo agresywnie grających tenisistek dominowała reprezentantka Japonii, która zwyciężyła z przewagą dwóch przełamań. W drugiej odsłonie meczu rolę się odwróciły i to Białorusinka nie pozwoliła rywalce dojść do głosu. Najwięcej emocji dostarczyła decydująca partia. W trzecim gemie jako pierwsza przełamanie zdobyła w niej 20-latka urodzona w Mińsku, ale turniejowa „dwudziestka” błyskawicznie odrobiła stratę. Później gra toczyła się zgodnie z regułą własnego podania aż do dziesiątego gema. Przy wyniku 5:4 zawodniczka z Kraju Kwitnącej Wiśni wypracowała sobie trzy piłki meczowe przy serwisie Sabałenki. Rodaczka Wiktorii Azarenki wybrnęła z tej trudnej sytuacji obronną ręką, głownie dzięki dobrym podaniom. Chwilę później po raz czwarty musiała się jednak bronić przed porażką i tym razem popełniła podwójny błąd serwisowy.

Naomi Osaka, która po raz pierwszy w karierze awansowała do wielkoszlemowego ćwierćfinału, zmierzy się teraz ze zwyciężczynią pojedynku pomiędzy Lesią Curenko a Marketą Vondrousovą.