US Open. Wspomnień czar

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

We wtorek w sesji wieczornej udanie udział w nowojorskiej imprezie zainaugurowały Daria Kasatkina, Madison Keys i Maria Szarapowa, która pokonała Patty Schnyder. Do drugiej rundy awansowała również Wiera Zwonariowa.

Pięciokrotna mistrzyni turniejów wielkoszlemowych z 39-letnia Szwajcarką zmierzyły się po raz pierwszy od 2008 roku. Początek spotkania zdecydowanie należał do byłej liderki światowego rankingu, która wygrała pierwszego seta 6:2, a w drugim prowadziła już 5:1. Leworęczna tenisistka zerwała się jednak jeszcze do walki, odrobiła straty i do rozstrzygnięcia potrzebny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce rodaczka Martiny Hingis obroniła trzy piłki meczowej, ale przy czwartej musiała już skapitulować.

Wspomnienia wróciły – powiedziała po meczu Szarapowa. – Ona wciąż ma niesamowitą rękę do gry, rusza się doskonale, pomimo tego, że była tak długo poza grą. Cały czas jest bardzo niewygodną rywalką. Zajęło mi 15 lat, żeby zagrać skróta Patty Schnyder i wygrać punkt. Przeciwko Patty nie zdarza się to zbyt często.

W kolejnej rundzie rosyjska gwiazda zmierzy się z Soraną Cirsteę. Rumunka przegrywała już 3:5 w decydującej partii z Alison Riske, ale wygrała cztery kolejne gemy i rozstrzygnęła mecz na swoją korzyść.

We wtorek nowojorskim kibicom przypomniała o sobie również Wiera Zwonariowa, która po raz ostatni w turnieju głównym na kortach Flushing Meadows brała udział w 2011 roku. Finalistka US Open sprzed ośmiu lat w trzech setach pokonała Annę Blinkową. Bardziej utytułowana z Rosjanek wygrała pierwszego seta, a w drugim prowadziła 4:2 i miała piłkę meczową w tie-breaku, ale 19-latka urodzona w Moskwie zdołała doprowadzić do decydującej partii. W decydującej odsłonie meczu przy 4:4 Zwonariowa straciła podanie, ale chwilę później wygrała trzy gemy z rzędu i mogła wznieść ręce w geście triumfu.

Solidnie na miejsce w drugiej rundzie zawodów musiała zapracować Daria Kasatkina, która w trzech setach wygrała z Timeą Babos. W pierwszym secie Rosjanka od stanu 1:4 wygrała pięć kolejnych gemów, a w drugim z 2:5 wyrównała na 5:5, ale tym razem Węgierka zamknęła partię. W decydującej odsłonie pojedynku zawodniczka rozstawiona z numerem 11 ponownie była bliska porażki. Od wyniku 2:4 nie przegrała już jednak ani jednego gema i po 2 godzinach i 21 minutach walki zeszła z kortu jako zwyciężczyni.

Do drugiej rundy awansowały również Madison Keys, Kristina Mladenovic, Katerina Siniakowa, która wyeliminowała rozstawioną z numerem 28 Anett Kontaveit oraz Carla Suarez Navarro, Eugenie Bouchard, Ajla Tomljanovic, Bernarda Pera i Marketa Vondrousova.